avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 552 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... scoala si somajul
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

scoala si somajul

Buna!
O persoana momentan angajata, urmeaza sa fie data in somaj este si studenta anul 2 la o facultate fara frecventa mai beneficiaza de somaj?
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 21:24, 21 Ianuarie 2010
Da, va beneficia de indemnizatie de somaj, daca indeplineste si conditia de stagiu, ceruta de Legea 76/2002.
Atentie si la acest articol...!

(2) Nu beneficiază de indemnizaţie de şomaj absolvenţii care, la data solicitării dreptului, urmează o formă de învăţământ.
nicko_sylvia:
Ce ati citat dvs. este art.42 din Legea 76/2002 si se refera la absolventi si nu la cei care sunt someri proveniti din "campul muncii".
:) CORECT! d-nul Tudor, insa din "campul muncii" pot veni si cei care lucreaza de o luna, doua...
nicko_sylvia a scris:

:) CORECT! d-nul Tudor, insa din "campul muncii" pot veni si cei care lucreaza de o luna, doua...


Daca lucreaza numai o luna-doua nu primesc indemnizatie de somaj.
Ultima modificare: Sâmbătă, 23 Ianuarie 2010
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Beneficiez de somaj lbulz lbulz Buna, as dori sa aflu daca pot beneficia de somaj daca sunt lichidata din campul muncii dar urmez o forma de invatamant. Multumiri anticipate (vezi toată discuția)
Indemnizatie somaj lalar lalar Buna seara O persoana care a fost concediata pentru motive care nu tin de persoana salariatului, urmeaza in prezent si cursurile unei facultati la zi, cu taxa ... (vezi toată discuția)
Somaj in timpul facultati codrina_fr codrina_fr Am fost incadrata in campul munci timp de 2 ani si jumatate dupa care am ramas in concediu de intretinere a copilului, in aceasta perioada m-am inscris si la ... (vezi toată discuția)