Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... scoala si somajul
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

scoala si somajul

Buna!
O persoana momentan angajata, urmeaza sa fie data in somaj este si studenta anul 2 la o facultate fara frecventa mai beneficiaza de somaj?
Da, va beneficia de indemnizatie de somaj, daca indeplineste si conditia de stagiu, ceruta de Legea 76/2002.
Atentie si la acest articol...!

(2) Nu beneficiază de indemnizaţie de şomaj absolvenţii care, la data solicitării dreptului, urmează o formă de învăţământ.
nicko_sylvia:
Ce ati citat dvs. este art.42 din Legea 76/2002 si se refera la absolventi si nu la cei care sunt someri proveniti din "campul muncii".
:) CORECT! d-nul Tudor, insa din "campul muncii" pot veni si cei care lucreaza de o luna, doua...
nicko_sylvia a scris:

:) CORECT! d-nul Tudor, insa din "campul muncii" pot veni si cei care lucreaza de o luna, doua...

Daca lucreaza numai o luna-doua nu primesc indemnizatie de somaj.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane