Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Bună ziua! Locuiesc într-un apartament cu spațiu ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Bună ziua! Locuiesc într-un apartament cu spațiu comercial ...

Bună ziua! Locuiesc într-un apartament cu spațiu comercial dedesubt, proprietarul va deschide o sala de forță, de o.luna ma terorizează cu spartul pereților, trăiesc într-un infern . Întrebarea mea este el.poate sa deschidă sala de fitness fără acordul vecinilor cu care are contact direct ? Adică stânga, dreapta, sus ,jos . Am nevoie de un răspuns urgent
Pentru autorizatie de ctie. are nevoie de acceptul asociatiei de proprietari/ vecinilor proprietari, sus-jos, stanga-dreapta.
Puteti sa sesizati primaria si ISCtii. in scris, cu nr. de inregistrare/ data.
Asociația de proprietari nici măcar nu a luat proiectul de la el. El spune ca este spațiu comercial și poate sa facă și sala fitness fără sa ceara acordul vecinilor. Nu a antifonat pereții și la mine se aude și cel mai mic zgomot , când se va deschide sala presupun ca nu voi mai pute locui în propria casa

POPA GHEORGHE a scris:

Pentru autorizatie de ctie. are nevoie de acceptul asociatiei de proprietari/ vecinilor proprietari, sus-jos, stanga-dreapta.
Puteti sa sesizati primaria si ISCtii. in scris, cu nr. de inregistrare/ data.

Daca este vorba despre spatiu comercial prevazut in proiectul tehnic al constructiei,desfasurarea de activitati nu este conditionata de acordul locatarilor
Puteti sesiza oficial serviciul urbanism sau disciplina in constructii din cadrul primariei teritoriale care detin autoritatea si competenta sa verifice daca interventiile sunt autorizate
Eu le sesizez , dar dacă el are tot ce ii trebuie și la.mine este gălăgie ce sa fac ? Efectiv simt ca cedez psihic. Idee este ca am și un copil destul de mic și încă mai doarme după-amiaza, situația este destul de dificila și nu știu dacă voi putea sa rezolv problema asta . Dar nici în gălăgie nu o sa pot sta

ynocentta a scris:

Daca este vorba despre spatiu comercial prevazut in proiectul tehnic al constructiei,desfasurarea de activitati nu este conditionata de acordul locatarilor
Puteti sesiza oficial serviciul urbanism sau disciplina in constructii din cadrul primariei teritoriale care detin autoritatea si competenta sa verifice daca interventiile sunt autorizate

Spatiile comerciale (altele decit cele cu destinatia locuinta) se autorizeaza pentru un anume gen de activitate comerciala. Nu e totuna sa fie un cabinet notarial , sau o pizzerie. Schimbarea genului de activitate se face cu aviz de la asociatie, in conditiile urmatorului articol de lege :
Articolul 40
(1) Schimbarea destinației locuințelor, precum și a spațiilor cu altă destinație decât aceea de locuință, prezente în proiectul inițial al imobilului, se poate face numai cu avizul scris al comitetului executiv și cu acordul scris, prealabil, al proprietarilor direct afectați cu care se învecinează, pe plan orizontal și vertical, spațiul supus schimbării.
(2) Odată cu acordul menționat la alin. (1), proprietarii direct afectați cu care se învecinează, pe plan orizontal și vertical, spațiul supus schimbării și proprietarul care solicită acordul pentru schimbarea destinației locuinței sau spațiului cu altă destinație decât aceea de locuință semnează și o convenție cu privire la declararea activității care se va desfășura în spațiul respectiv, precum și numărul de persoane în funcție de care vor fi calculate cheltuielile pe număr de persoane.
(3) O copie a convenției prevăzute la alin. (2) se înmânează președintelui asociației de proprietari în vederea anexării acesteia la acordul de asociere.
[ link extern ]
Cautati acea copie, care ar trebui sa fie la presedintele de asociatie si lamuriti-va cum i s-a dat acordul acelei activitati, ca sa poata obtine autorizatia de la primarie.
latka, moderator