Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Dezvoltatorul vrea să închirieze un spațiu ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Dezvoltatorul vrea să închirieze un spațiu comercial de la parter pentru sală de jocuri și păcănele. Firma care va închiria are nevoie de acordul vecinilor direcți și al asociației de proprietari?

Bună ziua,

La parterul blocului există 2 spatii comerciale. Blocul este nou construit. Unul dintre spatii a fost închiriat înainte ca majoritatea apartamentelor sa fie vândute și când nu exista asociație de proprietari.
Acum exista asociație de proprietari și au fost vândute toate apartamentele. Dezvoltatorul vrea sa închirieze cel de-al doilea spațiu comercial, obiectul de activitate al firmei care dorește sa închirieze fiind sală de pariuri sportive și păcănele.
Firma care va închiria are nevoie de semnăturile vecinilor direcți și a asociației de proprietari pentru a-și stabili punctul de lucru în acel spațiu?
Deja se lucrează la amenajarea sălii, însă fără vreo aprobare din partea noastră.
Manuela Rășină, administrator
Avizul vecinilor si al asociatiei de proprietari este obligatoriu. Puteti sesiza primaria in scris, cu nr. de inregistrare/ data pentru a nu elibera autorizatie de functionare.
Va mulțumesc pentru răspuns. Îmi puteți indica un articol de lege pe care îl putem invoca în discuții?
Daca nu aveti motive temeinice ca sa le refuzati acordul pot obtine hotarare judecatoreasca si sa va ceara si despagubiri.
Ar fi bine sa aveti si avocat daca vreti sa discutati cu ei ca sa se inteleaga clar situatia.
Asociatia nu are dreptul de a refuza pur si simplu pentru ca nu vrea...
O hotărâre a Adunării Generale a Asociației de proprietari prin care se refuza anumite activități și o precizare în regulamentul de ordine interioara ar putea fi suficiente pentru a susține decizia refuzului?

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Daca nu aveti motive temeinice ca sa le refuzati acordul pot obtine hotarare judecatoreasca si sa va ceara si despagubiri.
Ar fi bine sa aveti si avocat daca vreti sa discutati cu ei ca sa se inteleaga clar situatia.
Asociatia nu are dreptul de a refuza pur si simplu pentru ca nu vrea...

Este greu de spus deoarece AG nu are un drept absolut.
Desi mie imi pare ca trebuie acordul AG este posibil sa nu fie necesar.
Trebuie vazut ce opinie au si ei si pe ce se intemeiaza.De aceea ar fi bine sa aveti avocat deoarece pot dicuta si avocatii intre ei pentru a se lamuri juridic pe baza la tot.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat