Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... 2830 este pensia actuală, cât va fi după indexare ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

2830 este pensia actuală, cât va fi după indexare cu 12.5 ...

2830 este pensia actuală, cât va fi după indexare cu 12.5 %in ianuarie 2023.
Se adaugă și creșterea punctului de pensie?. Mulțumesc
Numai creșterea punctului de pensie cu 12,50% va duce la creșterea pensiei.
Punctul de pensie este majorat.
Dapix, utilizator
Stimate/a @Rokvit , singura marire de pensie preconizata este prin indexarea valorii punctului de pensie cu 12,5% , aceasta e propunerea . Vom sti sigur doar dupa adoptarea in Parlament a Legii Bugetului . Daca ramane asa , valoarea punctului de pensie va fi 1784 lei . Puteti sa va calculati usor ce pensie veti avea , luati punctajul dvs. de pensie ( il gasiti pe cupon , in stanga-jos ) , il inmultiti cu 1784 si aflati pensia bruta . Din suma rezultata , scadeti 10% din ceea ce depaseste 2000 lei ( impozitul datorat ) , si obtineti valoarea neta a pensiei dvs.
Mulțumesc, o zi bună vă doresc.

CHKa a scris:

Stimate/a @Rokvit , singura marire de pensie preconizata este prin indexarea valorii punctului de pensie cu 12,5% , aceasta e propunerea . Vom sti sigur doar dupa adoptarea in Parlament a Legii Bugetului . Daca ramane asa , valoarea punctului de pensie va fi 1784 lei . Puteti sa va calculati usor ce pensie veti avea , luati punctajul dvs. de pensie ( il gasiti pe cupon , in stanga-jos ) , il inmultiti cu 1784 si aflati pensia bruta . Din suma rezultata , scadeti 10% din ceea ce depaseste 2000 lei ( impozitul datorat ) , si obtineti valoarea neta a pensiei dvs.

Pensia va fi 3185 brut si 3067 net.
Este foarte posibil sa fie o diferenta de 1 leu in plus sau minus pe motiv ca eu nu am control total pe punctajul mediu anual.
Mulțumesc, o zi bună!

Carp Mircea a scris:

Pensia va fi 3185 brut si 3067 net.
Este foarte posibil sa fie o diferenta de 1 leu in plus sau minus pe motiv ca eu nu am control total pe punctajul mediu anual.

Rokvit, utilizator