avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 643 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... 2830 este pensia actuală, cât va fi după indexare ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

2830 este pensia actuală, cât va fi după indexare cu 12.5 ...

2830 este pensia actuală, cât va fi după indexare cu 12.5 %in ianuarie 2023.
Se adaugă și creșterea punctului de pensie?. Mulțumesc
Cel mai recent răspuns: Rokvit , utilizator 14:41, 5 Decembrie 2022
Numai creșterea punctului de pensie cu 12,50% va duce la creșterea pensiei.
Punctul de pensie este majorat.
Ultima modificare: Duminică, 4 Decembrie 2022
Dapix, utilizator
Stimate/a @Rokvit , singura marire de pensie preconizata este prin indexarea valorii punctului de pensie cu 12,5% , aceasta e propunerea . Vom sti sigur doar dupa adoptarea in Parlament a Legii Bugetului . Daca ramane asa , valoarea punctului de pensie va fi 1784 lei . Puteti sa va calculati usor ce pensie veti avea , luati punctajul dvs. de pensie ( il gasiti pe cupon , in stanga-jos ) , il inmultiti cu 1784 si aflati pensia bruta . Din suma rezultata , scadeti 10% din ceea ce depaseste 2000 lei ( impozitul datorat ) , si obtineti valoarea neta a pensiei dvs.
Mulțumesc, o zi bună vă doresc.

CHKa a scris:

Stimate/a @Rokvit , singura marire de pensie preconizata este prin indexarea valorii punctului de pensie cu 12,5% , aceasta e propunerea . Vom sti sigur doar dupa adoptarea in Parlament a Legii Bugetului . Daca ramane asa , valoarea punctului de pensie va fi 1784 lei . Puteti sa va calculati usor ce pensie veti avea , luati punctajul dvs. de pensie ( il gasiti pe cupon , in stanga-jos ) , il inmultiti cu 1784 si aflati pensia bruta . Din suma rezultata , scadeti 10% din ceea ce depaseste 2000 lei ( impozitul datorat ) , si obtineti valoarea neta a pensiei dvs.

Pensia va fi 3185 brut si 3067 net.
Este foarte posibil sa fie o diferenta de 1 leu in plus sau minus pe motiv ca eu nu am control total pe punctajul mediu anual.
Mulțumesc, o zi bună!

Carp Mircea a scris:

Pensia va fi 3185 brut si 3067 net.
Este foarte posibil sa fie o diferenta de 1 leu in plus sau minus pe motiv ca eu nu am control total pe punctajul mediu anual.


Ultima modificare: Duminică, 4 Decembrie 2022
Rokvit, utilizator

Alte discuții în legătură

Bună ziua,am pensie militară și punctul de pensie este de ... Rokvit Rokvit Bună ziua,am pensie militară și punctul de pensie este de 1265 cf deciziei primite în anul 2017. Așa apare și în formularul, asigurare de viata, pe care ... (vezi toată discuția)
Buna seara am o nelamurire in dec 2022 am primit pe cuponul de ... arhirie vasile arhirie vasile buna seara am o nelamurire in dec 2022 am primit pe cuponul de pensie 2270 lei din care era trecut impozitul de 27 lei si rest a ramas 2243 acum in ian 2023 ... (vezi toată discuția)
Pensie limita virsta bulzanv bulzanv Pensie limita de virsta Nascuta in dec 1958, iesita la pense in martie 2020, iesita la pensie limita de virsta la 61 ani si 3 luni. Stagiu total de cotizare ... (vezi toată discuția)