Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie limita virsta
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie limita virsta

Pensie limita de virsta
Nascuta in dec 1958, iesita la pense in martie 2020, iesita la pensie limita de virsta la 61 ani si 3 luni. Stagiu total de cotizare realizat 41 ani 2 luni 25 zile . Numar puncte realizate 35,00398, punctajul mediu anual 1,57938 Pensia acum este de 2835 lei
Va intreb in ianuarie 2024 se majoreaza cu 13,8%
punctele de stabilitate -fidelitate, intre 26 ani- 41 ani dupa calculul meu ar fi de 12,50
In sept 2024 primesc majorarea de puncte de fidelitate,stabilitate ?
In tabel pe internet zice ca persoanele iesite la pensie in 2020 cresterea este pe minus. Tabele de pe internet sint adica cresterile de stabilitate sau ce
Dupa calculele mele as zice ca 35 puncte din decizia de pensionare + 12,5 puncte stabilitate =47,5 puncte x 81 lei = 3848 lei viitoarea pensie din 1 sept 2024
Am calculat bine ? sau conform tabelului de pe net cresterea o sa fie pe minus si ramin tot la 2835 lei ?
Va rog sa ma lamuriti
multumesc mult
Eu nu stiu la ce tabele de pe net va referiti , de la 01.01.2024 , pensia dvs. va fi de 3209 lei brut , net veti lua 3088 lei ( am scazut impozitul de 121 lei ) . Daca proiectul legii se aproba in forma propusa de Guvern , de la 01.09.2024 , dvs. ati avea o pensie pe contributivitate de 2835 lei ( din calcule imi rezulta ca dvs. ati scazut deja punctele aferente indicelui de corectie , avand acel punctaj de 35,00398 strict pe contributivitate ) . La aceste puncte se adauga cele de stabilitate , care se socotesc strict pe ani contributivi ( deci nu si pe perioadele de stagiu asimilat stagiului de contributie , cum ar fi - de exemplu - anii de facultate la zi , armata , etc. ) . Daca ati avut contributie efectiva la pensie in toti cei 41 ani , calculul dvs. ar fi aproape corect , adica 12.25 puncte de stabilitate peste cele 35,00398 , total 47,25398 puncte , ducand la o pensie bruta de 3828 lei , iar net va fi 3645 lei ( impozitul e de 183 lei ) .PS. Acum bag de seama ca aveti si 2 ( sau 3 ) luni peste cei 41 ani , daca le luam si pe acestea in calcul , ati socotit corect cele 12,5 puncte de stabilitate . Eu am considerat doar cei 41 ani intregi . Ceea ce ati gasit pe net referitor la cresterea negativa , as presupune ca se refera la faptul ca , schimbandu-se algoritmul de calcul , fara acele puncte de stabilitate valoarea calculata a pensiei ar putea scadea ( n-ar fi acoperita total excluderea indicelui de corectie ) .
CHKa, utilizator
Va trimit extras de pe net

Persoanele ale căror pensii nu vor crește deloc

Cele mai mari creşteri pe minus, respectiv de până la minus 11,35% apar la pensionarii români născuţi în perioada octombrie 1958-octombrie 1961 şi pensionaţi în intervalul ianuarie 2020-noiembrie 2023.
Fosta şefă a Casei de Pensii: "Acolo unde sunt creşterile negative, cu minus, românii vor rămâne cu pensia aflată în plată. Nu se va diminua nimic"

Va intreb eu nu o sa beneficiez de punctele de stabiitate ? chiar daca am un stagiu de 41 ani si 3 luni
Frumos ar fi sa nu vorbim de competentele cuiva ( a acelei foste ... a Casei de pensii , a ziaristului care a inteles ... cat a inteles ... ) , si nici nu o voi face ... Doar ca asa intra oamenii la idei , isi fac ganduri , griji , si destui o fac fara sa fie cazul ... Dvs. chiar v-ar scadea pensia , de la 3088 lei 2835 lei , DACA nu ati avea punctele de stabilitate . Dar le aveti , si veti avea dreptul la ele , la fel ca oricare altul , in conditiile acestei legi . Scade doar pensia calculata strict pe contributivitate . Si , intradevar , cei care au obtinut punctaj egal cu dvs. , s-au pensionat intre ian. 2020 - nov 2023 ( ba , i-as adauga si pe cei care se vor pensiona pana la 01.09.2024 ) , dar NU au dreptul la puncte de stabilitate ( obtinand acel punctaj intr-o perioada de pana la 25 ani ) , sau au dreptul la foarte putine , pensia rezultata din calcule va fi mai mica . Dar cred ca am gasit o prevedere - acum pur-si-simplu nu mai dau de acel articol sa vi-l indic - care spune ca , daca din calcul rezulta o pensie mai mica , se pastreaza cuantumul aflat in plata . De asemenea , punctele de stabilitate se pierd pe perioada cat pensionarul lucreaza , incasand concomitent si pensie , iar acesti ani ( de salariat dupa pensionare ) NU sunt luati in calcul la stabilirea punctajului de stabilitate ( am aratat cateva prevederi legale , de care - de fapt - nu ati intrebat , doar pentru ca sunt multi interesati ) . Deci - da , in anumite conditii , pensia calculata poate scadea .in raport cu cea in plata de la 01.01.2024 , dar se va pastra valoarea in plata . Pe de alta parte , legea NU e o lege de marire a pensiilor , ci una care schimba algoritmul de calcul , si - in general - elimina discriminarea produsa de indicele de corectie , sau intre femei si barbati , si face ca , la punctaj egal si pensia sa fie egala .
CHKa, utilizator
Am inteles,multumesc mult