avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 362 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună dimineața, Subiectul este despre o succesiune, ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună dimineața, Subiectul este despre o succesiune, întreb ...

Bună dimineața,
Subiectul este despre o succesiune, întreb pentru o cunoștință care nu are internet.
Familia era compusă din ; mamă, tată, 3 băieți și o fată.
Soacra ei a decedat în 2012, nu s-a făcut nicio succesiune. Tatăl i-a dat fetei, fiind cu o situație materială mai dificilă, o vacă și un cal, ea fiind la casa ei.
În 2016 a decedat și tatăl, în casa părintească rămânând al 3 lea băiat, ceilalți 2 fiind fiecare la casele lor. Nici după tată nu s-a făcut succesiune și vor să o facă acum.
În moștenire intră casa părintească și 4 ha și ceva în câmp.
Frații și sora vor să-i cedeze partea de casă fratelui ce locuiește în ea, dar vor fiecare partea de teren.
În felul acesta cum se procedează?
Cheltuielile pentru succesiune cine le suportă ?
Vă mulțumesc anticipat, iar dacă mai sunt necesare și alte informații am să revin cu ele.
Cel mai recent răspuns: mioara țugui , utilizator 05:03, 6 Decembrie 2022
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna dimineata.
Prima data vor merge la notar impreuna sa dezbata succesiunea.
Apoi, dupa obtinerea certificatului de mostenitor, fiecare poate sa "cedeze" cui doreste partea lui de mostenire trecuta in certificatul de mostenitor.
Cheltuielile pentru succesiune se suporta de toti, impreuna, direct proportional cu cotele de mostenire ce sunt cuprinse in certificatul de mostenitor.
Dezbat succesiunile după bunic și tata, iar ulterior fac un act de partaj, unde fratele ia casa, iar ceilalți câte o suprafață de teren.
Mulțumesc pentru răspuns.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Extindere mostenire ileanadraghici ileanadraghici buna seara, acum 10 ani a decedat tatal meu ,am facut taxa de succesiune cu mama si sora mea pentru bunurile imobile( terenuri si casa) cuprinse in titlul de ... (vezi toată discuția)
Drept la mostenire CatalinT1979 CatalinT1979 Buna ziua, Va rog sa imi oferiti cateva informatii legate de o mostenire. Este vorba despre casa bunicilor mei din partea tatalui. Bunica este decedata din ... (vezi toată discuția)
Succesiunea dupa parintii decedati moisavasile moisavasile Suntem 3 frati si o sora. Parintii sunt decedati. Sora si unul dintre frati imi cedeaza mie partea lor. Ce fac cu celalalt frate care nu vrea sa cedezi la ... (vezi toată discuția)