Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna Ziua! Am o intrebare in legatura cu \"zilele ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna Ziua! Am o intrebare in legatura cu "zilele libere '- puntile ...

Buna Ziua!
Am o intrebare in legatura cu "zilele libere '- puntile date de guvern. Am vrut sa mi iau concediu in ziua respectiva(acum pe 2 decembrie), si mi s a spus ca nu se poate., ca nu este legal ci doar sa recuperez. Aceeasi situatie va fi si pe 23.01.2023..cand ni se va impune recuperarea. Intrebarea mea este , de ce nu pot pune o zi de CO, in acea zi. Cu respect.
Lucrati in sectorul privat sau privat?
La stat, sectorul bugetar.
Am să vă spun cum s-a procedat în instituția în care lucrez eu. S-a emis o dispoziție în care era specificat cand si cum se va recupera ziua de 02.12.2022 (cu respectarea prevederilor HG 96/2022 ca recuperarea să se facă până la 31.12.2022). În aceeași dispoziție era menționat faptul că celor care sunt în concediu în ziua de 02.12.2022, nu li se aplică prevederile privind recuperarea. Astfel, dacă ai vrut concediu, ai solicitat acest lucru și ți s-a aprobat.
O zi bună
Danaioana, utilizator
HG nu interzice luarea unei zile de CO în zilele stabilite ca zile libere.