avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 304 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună ziua. Am și eu o situație la locul de munca: ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună ziua. Am și eu o situație la locul de munca: pentru că ...

Bună ziua. Am și eu o situație la locul de munca: pentru că Sf Maria pica marți, și este zi libera de la stat, angajatorul a propus sa faca punte și să ne dea și ziua de luni libera, cu mențiunea că acea zi de luni va fi luată din zilele de concediu al fiecăruia. Este legal așa ceva? Are dreptul să-ți ia din zilele de concediu de odihnă doar pentru că vrea să facă punte? Mulțumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 09:45, 28 Iulie 2023
Nu trebuie sa impuna acest lucru angajatorul ....
Luni vreți să veniți la muncă și angajatorul vă împiedică?
Înțelegem că a fost doar o propunere cu care nu sunteți de acord și că puteți muncii și luni fără probleme.
Ultima modificare: Vineri, 28 Iulie 2023
mitabiciclista, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Prin HG nr.1555/2022 s-a stabilit ca: art.1, (1) „Pentru personalul instituţiilor şi autorităţilor publice, zilele de 23 ianuarie, 2 iunie şi 14 august 2023 se stabilesc ca zile libere.
(2) Pentru recuperarea zilelor de muncă stabilite ca zile libere potrivit alin. (1), instituţiile şi autorităţile publice îşi vor prelungi corespunzător timpul de lucru până la data de 28 februarie, 30 iunie, respectiv 31 august 2023, potrivit planificărilor stabilite.”
Nu știu unde lucrați, la stat sau privat, însă dacă se dorește acea punte, consider că s-a oferit o soluție viabilă pentru acea zi, asta dacă nu există posibilitatea recuperării acesteia.



Ioooo a scris:

Bună ziua
.... Are dreptul să-ți ia din zilele de concediu de odihnă doar pentru că vrea să facă punte? Mulțumesc.


solutiile legale sunt :
1. recuperarea in alte zile , daca luni nu se poate lucra

2. cerere de concediu de odihna pentru ziua de 14 , pentru a nu se recupera

3. concediu medical pentru data de 14, pentru a nu se recupera

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua.am o intrebare referitoare la zilele libere acordate ... Fizioterapeut Fizioterapeut Buna ziua.am o intrebare referitoare la zilele libere acordate de guvern cele ca punți.adicac24 ian.2 iunie si 14august.aceste zile se recuperează??? ... (vezi toată discuția)
Recuperare liber acordat prin h.g. tatiamea tatiamea CUM RECUPEREAZA ZIUA DATA LIBERA PRIN H.G. ANGAJATUL CARE PLEAC IN CONCEDIU DUPA DATA LIBERULUI, EXACT PERIOADA IN CARE SE RECUPEREAZA. (vezi toată discuția)
Concediul de odihna fortat snm.nicoleta snm.nicoleta Bună ziua. Pot companiile private să te forțeze ca angajat să îți iei liber din concediul personal, pentru ceea ce numesc ei \"punte\"? De ex. 15 Aug ... (vezi toată discuția)