avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 410 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Am inteles ca de la inceputul anului 2023 vor fi ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Am inteles ca de la inceputul anului 2023 vor fi modificari la ...

Am inteles ca de la inceputul anului 2023 vor fi modificari la impozitele privind cumpararea /vanzarea unui apartament...puteti as imi spuneti in ce constau aceste modificari...multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 09:24, 8 Decembrie 2022
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
În prezent, nu se percepe impozit decât pentru tranzacțiile mai mari de 450.000 lei.
Din 2023, se va elimina acest plafon, iar prețul obținut de vânzător se va impozita astfel:
- 3% dacă vinde imobilul, în mai puțin de 3 ani de la data dobândirii.
- 1% dacă vinde imobilul, în mai mult de 3 ani de la data dobândirii
Multumesc pentru raspuns...in cazul cumparatorului taxele raman la fel ca si pana acum...sau sunt modificari ?
In cazul cumparatorului, taxele nu au cum sa fie la fel, caci depind de pretul vanzarii.
Ceea ce achita cumparatorul este diferit de la o vanzare la alta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am vândut in ianuarie 1 apartament pe 22 februarie am cumparat ... S&T&M2022 S&T&M2022 Am vândut in Ianuarie 1 apartament pe 22 februarie am cumparat unul mai mare (neamenajat) pe 24.02.2022 a început războiul / invazia in UA sincer vorbind ... (vezi toată discuția)
Impozit pe venitul obtinut din vinzarea casei - prima vinzare coldman coldman Buna ziua, detin un imobil casa, pe care doresc sa-l vind unei pers. fizice care este de acord cu pretul cerut de mine, tranzactia o vom efectua in prezenta ... (vezi toată discuția)
Contract vanzare cu pret extrem de mic si fara dovada platii . se poate face plangere la anaf si se poate desfiinta contractul? DenisRif DenisRif Tatal vinde unuia dintre copii o casa si s-a perfectat un contract de vanzare -cumparare , la Notar , pretul fiind mult diminuat iar cumparatoarul nu a platit ... (vezi toată discuția)