Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Am inteles ca de la inceputul anului 2023 vor fi ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Am inteles ca de la inceputul anului 2023 vor fi modificari la ...

Am inteles ca de la inceputul anului 2023 vor fi modificari la impozitele privind cumpararea /vanzarea unui apartament...puteti as imi spuneti in ce constau aceste modificari...multumesc anticipat!
În prezent, nu se percepe impozit decât pentru tranzacțiile mai mari de 450.000 lei.
Din 2023, se va elimina acest plafon, iar prețul obținut de vânzător se va impozita astfel:
- 3% dacă vinde imobilul, în mai puțin de 3 ani de la data dobândirii.
- 1% dacă vinde imobilul, în mai mult de 3 ani de la data dobândirii
Multumesc pentru raspuns...in cazul cumparatorului taxele raman la fel ca si pana acum...sau sunt modificari ?
In cazul cumparatorului, taxele nu au cum sa fie la fel, caci depind de pretul vanzarii.
Ceea ce achita cumparatorul este diferit de la o vanzare la alta.