Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua, pentru personal de paza in ture de 12 ore ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua, pentru personal de paza in ture de 12 ore de zi , ...

Buna ziua,
pentru personal de paza in ture de 12 ore de zi , 12 ore de noapte, urmate de 2 zile libere , repartizarea programului de lucru fiind intre ora 07:00-19:00 si 19:00-07:00, personalul beneficiaza de spor repaus saptamanal si sarbatori legale de 2%, ore suplimentare 100% si ore noapte 25%.
intrebarea este: pentru zilele de sarbatori legale (30 noiembrie )in afara de sporul de 2% se mai acorda zile libere ?.
ex. lucreaza 16 zile X 12 ore =192 ore
192 ore -168 ore norma din luna = 24 ore suplimentare
pe langa 24 ore se mai acorda 12 ore pentru data de 30.11.2022 cand a fost sarbatoare legala ?
Sporul pentru munca in zilele de sarbatoare legala nu poate fi mai mic de 100% ... daca va acorda spor, nu va mai acorda zile libere.
multumesc pentru raspuns!
revin la intrebarea de mai sus , in cele 24 ore suplimentare sunt incluse si cele 12 ore efectuate in ziua de sarbatoare legala.
intrebarea este : se acorda zile libere sau compensare in bani 24 ore , sau 24 ore +12 ore( zi sarbatoare legala)?
1. - compensarea cu timp liber corespunzator in urmatoarele 30 de zile. In ziua respectiva in care i se va compensa ziua de munca dintr-o zi de sarbatoare legala, nu i se va acorda salariul.

sau

- in cazul in care, din motive justificate, nu se acorda zile libere, salariatii beneficiaza, pentru munca prestata in zilele de sarbatoare legala, de un spor la salariul de baza ce nu poate fi mai mic de 100% din salariul de baza corespunzator muncii prestate in programul normal de lucru.

3. Nerespectarea legilor si a altor acte normative care reglementeaza domeniul muncii, relatiile de munca, securitatea si sanatatea in munca poate fi sesizata Inspectoratului Teritorial de Munca si/sau Inspectiei Muncii.

Sesizarile pot fi transmise catre ITM (Inspectoratul Teritorial de Munca) prin:
- posta;
- e-mail;
- fax;
- inregistrate chiar la sediul institutiei.
multumesc pentru raspuns , imi cer scuze ca insist dar doresc sa intreb o alta situatie la acelasi exemplu:
pentru luna noiembrie norma de munca este de 168 ore, un salariat a lucrat in zi de sarbatoare legala 12 ore si a totalizat un numar de 168 ore. Intrebarea este pentru ziua de sarbatoare legala se mai acorda 12 ore suplimentare sau zi libera platita ? Multumesc!