Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Master
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Master

Daca am absolvit cursuri de subingineri, pot urma masterul?
Se pot echivala cu absolvirea cursurilor de lunga durata?
Buna seara!
Din cate stiu eu, pentru a te inscrie si a urma cursurile unui master, trebuie sa fii absolvent cu diploma de licenta( facultate). Nu stiu la ce fel de cursuri va referiti cand spuneti ca a-ti absolvit ,, cursuri de subingineri''.
???
Multumeasc mult Ingrid! Sunt absolvent cu Diploma de Subinginer, promotia 1987, Institut Politehnic. Pina in anul 1989 la facultatile tehnice se absolveau studii de inginer, cu durata de 5 ani, si studii de subinginer cu durata de 3 ani.In aceste conditii ma pot inscrie la master?
Buna!
Eu sunt sigura ca poti!
Mergi la universitatea unde vrei sa te inscrii la master si intreaba care sunt conditiile lor de admitere.
succes!
Eu sunt sigura ca poti!

:) ...eu nu impartasesc aceasta parere. masterul este de completare pt cei care au urmat sistem de inv bologna de 3 ani si de aprofundare pt cei care au absolvit facultatea de 4,5,6 ani...DAR, ambele cu examen de licenta...
nu se echivaleaza colegiile cu facultatile actuale ale caror cursuri sunt de 3 ani.
sunt curioasa daca reusiti sa va inscrieti:)