Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cos de fum pe calcan mai inalt
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cos de fum pe calcan mai inalt

Buna seara,
Am autorizatie de constructie, cu alipire la calcan. Nu a fost nevoie de acordul vecinului pentru emiterea autorizatiei. Acum, vecinul vrea bani, desi stie ca am deja autorizatie si vreau sa incep cpnstructia. Ca asa stie el ca se da pentru alipirea la calcan, i-am spus ca primaria nu a cosiderat ca e necesar acordul lui si nu am ce bani sa ii dau. Constructia pe care o ridic este mai inalta decat constructia lui si cosurile de fum vor fi lipite pe peretele meu si a zis ca nu vrea sa le modifice. Eu stiu ca cosul de fum trebuie sa aiba o anumita inaltime peste coama casei, in jur de 0.5 m. Poate fi obligat legal sa efectueze inaltarea cosurilor de fum? Platesc eu lucrarea, daca e nevoie.
Multumesc pentru ajutor.
i97ccp, utilizator
Eu cred ca aveati nevoie de acordul vecinului pt construire pe calcan. Cred ca ar trebui sa va intelegeti amiabil cu vecinul pt inaltarea cosurilor lui de fum. Il luati cu lugu, lugu, ii mai dati ceva de baut...
Am vorbit ieri cu un proiectant si nu e neaprat o solutie buna inaltarea, am inteles ca inaltimea cosului se dimensioneaza dupa capacitatea calorica a arzatorului, pentru a asiugra un anumit tiraj, si nu e bine sa depaseasca o valoare calculata, altfel trebuie facut tiraj fortat, Plus ca daca arde si altceva decat foc de lemn in respectiva soba (ceea ce cred ca face) se complica lucrurile. Cel mai bine ar fi sa fac un perete ignifugat cu vata bazaltica in zona cosului respectiv si sa imi asum ca se va innegri in timp. Cat despre acorduri de alipire, pe unde stau eu, se mai cer doar daca terenul e gol, nu se fac subzidiri sau daca cladirea vecina are probleme de structura. Nu se aplica in cazul meu, extinderea se face pe piloni cu centura sub limita de inghet, plus ca vecinul are pivnita, deci nici o sansa de subzidire sau fundatie mai adanca. Soarele este pe partea lui, nici umbrire nu ii fac. In lege se spune ca acordul se cere in anumite conditii, care, din ce am vazut nu sunt indeplinite in cazul meu. Omul nu are justificare sa refuze alipirea, doar invoca argumente sa obtina niste bani sau beneficii.
daca se poate evita implicarea vecinului, cu atat mai bine.
Ce ati precizat in ultimul mesaj este motivul pentru care am scris ca este nevoie de proiect.
In toate cazurile, indiferent de solutia aleasa, vecinul trebuie sa fie de acord, iar lucrarea se executa pe banii dvs.
In cazul in care proiectul nu presupune interventia la imobilul vecin, pentru ce este nevoie de acord, ca nu prea inteleg...? Daca se va face izolarea ignifuga a peretelui, este vorba de peretele meu. De acord cu cazul in care proiectul presupune suprainaltarea cosului.
i97ccp, utilizator