Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Bună! Sunt însărcinată în 10 săptămâni, am ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Bună! Sunt însărcinată în 10 săptămâni, am fost internată ...

Bună! Sunt însărcinată în 10 săptămâni, am fost internată pentru că am o sarcină cu risc, la externare am primit 14 zile de concediu medical iar ginecologul mi-a spus că prelungirea o va face medicul de familie, medicul de familia mi-a spus că el nu poate prelungi după medicul specialist concediul medical, cum ar trebui să procedez ca să pot să beneficiez de concediu în continuare?
Buna ziua!
Gasiti in link-ul atasat toate informatiile.
[ link extern ] /
Vedeti codul de pe certificatul medical. Pentru risc maternal codul este 15.
Daca aveti alt cod pe certificatul medical, ginecologul v-a emis un concediu de boala.
Vedeti si OUG nr. 96/ 2003 actualizata, privind protectia maternitatii la locul de munca. O gasiti aici: [ link extern ]