Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Societatea va trece la impozit pe profit?
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Societatea va trece la impozit pe profit?

Buna seara,
Societatea A cu Caen 7022 a încheiat cu societatea B un contract de administrare.
Societatea A este microîntreprindere,are un salariat în 2022 și veniturile sunt mai mici de 500.000 euro.
Societatea A, va trece începând cu 2023 la impozit pe profit având în vedere contractul de administrare între cele 2 și CoduL CAEN? Multumesc
george-neagu, moderator
Buna ziua,

Este important de stabilit daca societatea realizeaza consultanta si in practica, din contractele incheiate si din situatiile de lucrari ptr serviciile prestate.

Contractul de administrare nu inseamna consultanta, depinde ce scrie mai exact in contractul dvs..

Conform art 47. Cod fiscal cu privire la microintreprindere , una din conditii se refera la :

f) a realizat venituri, altele decât cele din consultanţă şi/sau management, cu excepţia veniturilor din consultanţă fiscală, corespunzătoare codului CAEN: 6920 - «Activităţi de contabilitate şi audit financiar; consultanţă în domeniul fiscal», în proporţie de peste 80% din veniturile totale;