Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Buna. Farmacistul poate sa elibereze exact numarul de ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Buna. Farmacistul poate sa elibereze exact numarul de pastile ...

Buna. Farmacistul poate sa elibereze exact numarul de pastile recomandate de doctor pe reteta sau este obligat sa vanda toata cutia de medicamente? Ma poate ajuta cineva cu un raspuns?
Va multumesc.
Bună ziua,
Farmacistul trebuie să elibereze exact atâtea pastile câte a prescris medicul. Doar dacă sunteți de acord vă poate vinde o cutie întreagă.
Bănuiesc că vorbiți despre cele ambalate în blistere, nu în flacoane.
Manuela Rășină, administrator
Da, asa este. In plus, a mai si scris pe cutie de 3 ori pe zi, nu una la 12 ore, cum era scris pe reteta. Bine ca si-a amintit mama mea ce i-a spus la doctor si s-a uitat pe reteta, ca altfel ii marea farmacista doza fara macar sa ii spuna.
Oare nu se poate trimite undeva o sesizare impotriva farmacistei, ca sa nu mai insele si alti oameni?

Manuela Rășină a scris:

Bună ziua,
Farmacistul trebuie să elibereze exact atâtea pastile câte a prescris medicul. Doar dacă sunteți de acord vă poate vinde o cutie întreagă.
Bănuiesc că vorbiți despre cele ambalate în blistere, nu în flacoane.

Vorbiți întâi cu dirigintele farmaciei, eventual scrieți și o sesizare, dar luați-o ”de jos”, ca să zic așa.
În mod sigur va lua măsuri ca astfel de lucruri să nu se repete pentru că răspunde de tot ce se întâmplă acolo.
Va multumesc mult pentru sfat. Asa o sa facem.
O seara frumoasa.
farmacia nu poate decomisiona o cutie de medicamente (unitate comerciala) de mai multe ori. REGULAMENTUL DELEGAT (UE) 2016/161, [ link extern ] /
adriandimitriu, utilizator