avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 157 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Buna. Farmacistul poate sa elibereze exact numarul de ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Buna. Farmacistul poate sa elibereze exact numarul de pastile ...

Buna. Farmacistul poate sa elibereze exact numarul de pastile recomandate de doctor pe reteta sau este obligat sa vanda toata cutia de medicamente? Ma poate ajuta cineva cu un raspuns?
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: adriandimitriu , utilizator 01:46, 15 Decembrie 2022
Bună ziua,
Farmacistul trebuie să elibereze exact atâtea pastile câte a prescris medicul. Doar dacă sunteți de acord vă poate vinde o cutie întreagă.
Bănuiesc că vorbiți despre cele ambalate în blistere, nu în flacoane.
Ultima modificare: Miercuri, 14 Decembrie 2022
Manuela Rășină, administrator
Da, asa este. In plus, a mai si scris pe cutie de 3 ori pe zi, nu una la 12 ore, cum era scris pe reteta. Bine ca si-a amintit mama mea ce i-a spus la doctor si s-a uitat pe reteta, ca altfel ii marea farmacista doza fara macar sa ii spuna.
Oare nu se poate trimite undeva o sesizare impotriva farmacistei, ca sa nu mai insele si alti oameni?

Manuela Rășină a scris:

Bună ziua,
Farmacistul trebuie să elibereze exact atâtea pastile câte a prescris medicul. Doar dacă sunteți de acord vă poate vinde o cutie întreagă.
Bănuiesc că vorbiți despre cele ambalate în blistere, nu în flacoane.

Vorbiți întâi cu dirigintele farmaciei, eventual scrieți și o sesizare, dar luați-o ”de jos”, ca să zic așa.
În mod sigur va lua măsuri ca astfel de lucruri să nu se repete pentru că răspunde de tot ce se întâmplă acolo.
Va multumesc mult pentru sfat. Asa o sa facem.
O seara frumoasa.
farmacia nu poate decomisiona o cutie de medicamente (unitate comerciala) de mai multe ori. REGULAMENTUL DELEGAT (UE) 2016/161, [ link extern ] /
Ultima modificare: Joi, 15 Decembrie 2022
adriandimitriu, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua, va rog sa ma ajutati cum sa procedez in speta urmatoare. ... RaulPop29 RaulPop29 Buna ziua, va rog sa ma ajutati cum sa procedez in speta urmatoare. Am cumparat de la farmacie un gel cu abtibiotic pentru ureche baietelului meu de 5 ani. ... (vezi toată discuția)
Poti sa cumperi de la farmacie si 1 capsula de nurofen sau trebuie ... Andreea Vogue Andreea Vogue Poti sa cumperi de la farmacie si 1 capsula de nurofen sau trebuie sa cumperi toata cutia? Daca mergeti la farmacie si doresti sa cumperi doar 1 capsula de ... (vezi toată discuția)
Proces cu o farmacista georgiana_teliman georgiana_teliman As vrea sa stiu daca as avea castig de cauza daca as da in judecata o farmacista. In urma cu 25 de zile am avut semipareza si am primit o reteta. Am fost cu ... (vezi toată discuția)