Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... buna ziua,as dori sa stiu daca se poate da in judecata ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

buna ziua,as dori sa stiu daca se poate da in judecata ELECTRICA ...

buna ziua,as dori sa stiu daca se poate da in judecata ELECTRICA FURNIZARE pentru suprapret pe kw,amfacut nenumarate reclamatii prin web site ul lor,pe email am fost la sediul lor am numar de ticket,dar ei contiunua sa nu dea niciun raspuns la subiect sau nu raspund
in plus desi este contract nou din nov2021,ei au pus consum mediu lunar pe anul precedent 878 kw,dei acumindexul este 570kw consumati in total

am trimis online sesizare/reclamatie la ANRE dar nu raspunde nimeni
In sesizarile scrisa, facute, trebuie sa invocati OG nr. 27/ 2002 privind petitiile. Daca nu primiti raspuns scris de la institutiile statului (ANRE) in 30 de zile de la inregistrarea sesizarii dvs. puteti declansa actiunea prealabila, apoi actiunea in instanta conform prevederilor Legii nr. 554/ 2004 a contenciosului administrativ.