Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Facturi aberante energie electricã
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Facturi aberante energie electricã

Ca urmare a schimbării contorului de energie electrică după expirarea plombei metrologice, mi-a fost înregistrat un consum de energie electrică de peste 8.000 KW de la ultima verificare (februarie 2010); deoarece contorul este "expirat", Biroul de Metrologie a refuzat expertizarea, iar cei de la [EDITAT] Botoşani au efectuat o "recalculare", luând ca martori perioada "aberantă" şi perioada similară de anul trecut; media a fost deci făcută între un consum de 53 KW/zi şi unul de 1,2 KW/zi.
La sesizarea făcută către OPC Botoşani, aceştia au afirmat (în răspunsul scris primit) că problema este de competenţa ANRE, iar aceştia nu au răspuns încă, nici după completarea formularuluion-line, nici la adresele de mail de pe site.
ContSters20980, utilizator
Cand ati contactat ANRE ? Ar trebui sa raspunda oficial in maxim 30 de zile.
Cred că prima dată i-au contactat cei de la OPC, deoarece în răspunsul lor scris datat 28.12 au afirmat că petiţia "a fost transmisă"; independent, tot la aceeaşi dată, am completat şi eu atât formularul online, cât şi un mesaj (cu attachment-uri) către adresele afişate. Mai aştept, deci...
Mai asteptati. In mod normal ar trebui sa primiti un raspuns cat mai curand.
Reveniti cu o reclamatie la OPC Botosani in care le solicitati un raspuns cu masurile dispuse de ei pe baza aspectelor semnalate de dvs.
cei de la [EDITAT] Botoşani au efectuat o "recalculare", luând ca martori perioada "aberantă" şi perioada similară de anul trecut; media a fost deci făcută între un consum de 53 KW/zi şi unul de 1,2 KW/zi.

Sa va comunice OPC-ul in ce baza legala a efectuat recalcularea [EDITAT] Botoşani . Nu uitati cand formulati revenirea la reclamatie sa primiti nr. de inregistrare si inainte de acestea sa cititi bine OG21/1992 privind protectia consumatorilor si Legea 363/2007 privind practicile comerciale incorecte.
OPC-ul avea obligatia conform OG 27/2002 privind reglementarea activităţii de soluţionare a petiţiilor sa transmita in termen de 5 zile petitia la ANRE.

Art. 61. - Petiţiile greşit îndreptate vor fi trimise în termen de 5 zile de la înregistrare de către compartimentul prevăzut la art. 6 alin. (1) autorităţilor sau instituţiilor publice care au ca atribuţii rezolvarea problemelor sesizate, urmând ca petiţionarul să fie înştiinţat despre aceasta

Sa le aduceti aminte in petitie si de Legea 554/2004 Legea contenciosului administrativ.

Art. 1. - (1) Orice persoană care se consideră vătămată într-un drept al său ori într-un interes legitim, de către o autoritate publică, printr-un act administrativ sau prin nesoluţionarea în termenul legal a unei cereri, se poate adresa instanţei de contencios administrativ competente, pentru anularea actului, recunoaşterea dreptului pretins sau a interesului legitim şi repararea pagubei ce i-a fost cauzată. Interesul legitim poate fi atât privat, cât şi public.
(2) Se poate adresa instanţei de contencios administrativ şi persoana vătămată într-un drept al său sau într-un interes legitim printr-un act administrativ cu caracter individual, adresat altui subiect de drept.
ContSters20980, utilizator
Am primit răspuns de la ANRE, iar "reclamaţia" mea se pare că a primit un răspuns favorabil, recalcularea urmînd a fi efectuată după o perioadă martor din 2009. Aştept răspunsul furnizorului de energie electrică, probabil la factura următoare.