Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua, suntem 44 ap intr.un bloc turn pe fiecare ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua, suntem 44 ap intr.un bloc turn pe fiecare din cele ...

Buna ziua, suntem 44 ap intr.un bloc turn pe fiecare din cele 4 coloane cu 11 ap. au ramas conectati cate 3 ap la radet, restul au centrale ,
Cei cu centrale nu sunt de acord sa mai plateasca coloanele ce le trec prin casa lor, Cum putem face ptr a fii in legalitate, sa nu mai platim decat parti comune subsol, va rog.
Multumesc!
Pentru a nu plati acele coloane trebuie sa fie izolate. Daca sunt izolate este nelegal ca acele apartamente sa plateasca caldura radianta din acele coloane.
nu sunt de acord sa mai plateasca coloanele ce le trec prin casa lor,

Aspectul ca o parte dintre proprietari au inteles pentru confortul propriu sa renunte la sistemul centralizat alimentare utilitati,nu constituie temei legal pentru exonerarea de la obligatia achitarii lunare cote parti comune
Pentru a nu mai achita parte comuna instalatie verticala ar ttrebui ca instalatia respectiva sa fie dezfectata de operator economic acreditat cu documente justificative care sa fie consemnate in cartea tehnica a constructiei
Pentru a nu plati acele coloane trebuie sa fie izolate

Nu exista dispozitie in vigoare care sa prevada facilitatea exonerarii de la plata parti comune in cazul izolarii instalatiei verticale
Aratati-le art 75 din legea 196/2018:
(4) Niciun proprietar din condominiu nu este exceptat de la obligaţia de a contribui la plata cheltuielilor comune, ca urmare a renunţării la folosirea unei părţi din proprietatea comună.