Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Activitati la sediu sau la terti
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Activitati la sediu sau la terti

Buna ziua!
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri:)
Am deschis un SRL fara activitate la sediu , cu activitati autorizate la terti.
Am citit ca si daca raspund la telefon la sediu , sau dau un email , se considera activitate la sediu si se pot confisca veniturile ca ilicite din cauza nedeclararii activitatii la sediu.
Ce parere aveti? trebuie sa autorizez activitatile la sediu? cum procedez? sau e mai convenabil un alt sediu la avocat sau in alta parte unde clar nu voi desfasura nici o activitate?cum as iesi mai ieftin? :)
moxi, utilizator
despre ce activitati e vorba mai precis?
CAEN 6311 - se desfasoara si de la desktop (preponderent la sediu) , si de pe telefon , laptop etc. de oriunde
prima data ati scris ca activitatile nu se desfasoara la sediu, acum se desfasoara. ar trebui sa va decideti. nu e vorba de ieftinatate, ci de corespondenta realitatii cu documentele si declaratiile. cu cat aceasta corespondenta este mai buna, cu atat va veti putea concentra pe business in defavoarea efortului de a explica tot felul de improvizatii autoritatilor.
Activitate la sediu poate insemna ca primesc clienti , furnizori , terti in sediu , dar mai poate fi interpretat fortat si ca raspund la un email sau telefon din sediu... am mai spus asta pe scurt in prima postare...sper ca ati inteles acum intrebarea si situatia
Deci , nu intra nici un client sau terta persoana in sediu , dar folosesc PC ul in sediu pentru diverse acivitati ale firmei (cum face oricine in anul 2022/3)....sunt sute de mii de srl-uri cu activitate la terti care folosesc laptop/pc/telefon in sediu , ca doar nu o sa iasa pe strada sa vb la telefon....
moxi, utilizator
Cred ca e cazul fie sa declarati sediu cu activitate birou, fie sa infiintati un punct de lucru. N-are sens sa va complicati