Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... am achizitionat o locuinta in timp casatoriei, intre ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

am achizitionat o locuinta in timp casatoriei, intre timp am divortat ...

am achizionat o locinta in timp casatoriei, intre timp am divortat dar nu am facut partajul din casatorie a rezultat un copil. intre timp fostul sot a decedat. intrebare la masa succesorala merge doar copilul pe 1/2 dinu imobil? eu pot vinde 1/2 din locuinta s au trebuie sa stept pina ce fica face succesiunea si dupa aceia pot vinde?Multumesc anticipat!
Puteți să vindeți ceea ce aveți. Dar cât aveți? Nu știm dacă nu a fost făcută lichidarea comunității de bunuri.

Proprietatea soților este în devălmășie. Adică nu se cunoaște valoarea cotelor părți. Știm că x%+y% = 100%, dar nu cunoaștem valoarea lui x și a lui y. până la momentul lichidării.
Teoretic (prezumat) x=50% și y =50%. până la proba contrară.
Adică, vă cred când spuneți că aveți 1/2, dar aș cere dovada dacă aș fi cumpărărtor. (fiindcă nu cumpăr pielea ursului din pădure).

Ca urmare a lichidării, fie că a fost deja făcută, fie că o veți face cu ocazia dezbaterii moștenirii:
- partea stabilită ca fiind a fostului soț (1/2) intră în moștenirea lui și va fi moștenită de fiica defunctului.
- iar partea dvs. (1/2) rămâne a dvs.

Prin urmare, veți fi coproprietar cu fiica după dezbaterea moștenirii.

Apoi, decideți împreună cu copilul (care este și al dvs.) ce doriți să faceți. Puteți să rămâneți în coproprietate, puteți să faceți un partaj cu fiica (prin care ea devine unic proprietar asupra întregului bun, dacă dvs. nu vă trebuie partea pe care o aveți), puteți să vă vindeți unui terț cota dvs. parte (dacă vreți să-i faceți asta copilului dvs.!) puteți să vindeți bunul întreg împreună cu fiica dvs. etc.
romascanu, moderator
Buna ziua,

Locuinta dobandita de soti este comuna.

Ceea ce caracterizeaza proprietate devalmasa este faptul ca niciunul dintre soti nu are o cota-parte din dreptul de proprietate.

Asadar, cota-parte din dreptul de proprietate nu este individualizata.

Prin urmare, dupa decesul sotului dumneavoastra, doar cota de 1/ 2 este cuprinsa in masa partajabila.

Cealalta cota, de 1/ 2 din dreptul de proprietate, va apartine.

Daca ati divortat, existand o hotarare judecatoreasca definitiva, nu mai aveti calitatea de succesor, dupa fostul sot.

Fiica dumneavoastra, insa, are calitatea de unic succesor.