Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... buna ziua,va rog daca puteti sa mi spuneti cat ar ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

buna ziua,va rog daca puteti sa mi spuneti cat ar trebui sa platesc ...

buna ziua,va rog daca puteti sa mi spuneti cat ar trebui sa platesc cas si cass anul viitor pentru un venit net de 1800 ron/luna adica 21.600 pe 2023.
multumesc
Buna ziua!
Puteti face calculele singur aici,este simplu.
[ link extern ] /
eu am venit din chirii,nu sunt salariat
Începând cu anul 2023, dacă veniturile estimate sunt până în 6 salarii minime brute pe țară, nu se achită CASS. În situația în care veniturile brute estimate sunt între 6 și 12 salarii minime brute pe țară, se achită 10% din echivalentul a 6 salarii minime brute. Totodată, dacă venitul estimat este între 12 și 24 salarii minime brute pe țară se achită CASS de 10% pentru 12 salarii minime brute pe țară. Însă, dacă venitul estimat depășește cu 1 lei 24 de salarii minime brute, se va achita un CASS aferent a 24 salarii minime brute pe țară.
Cititi acest articol in care veti gasi toate informatiile dorite.
[ link extern ] /
multumesc,eu am venituri din chirii,nu sunt salariat
multumesc