Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna ziua, am si eu o intrebare legata de Codul Rutier ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna ziua, am si eu o intrebare legata de Codul Rutier si permisul ...

Buna ziua, am si eu o intrebare legata de Codul Rutier si permisul de conducere.Situatia se prezinta astfel : am fost prins circuland in localitate cu viteza de 101 km/h si mi s-a suspendat permisul de conducere 90 de zile, tin sa precizez ca asta se intampla in septembrie 2021 pe vechiul Cod Rutier.
La momentul respectiv in 2021 am facut contestatie la PV de constatare si mi-am ridicat permisul de la Politie in baza certificatului de gref .
Ulterior am pierdul procesul cu IPJ-ul pe instanta de apel dupa aprox. 1 an si 2 luni adica pina acum 1 luna. Am fost la IPJ si am predat permisul in baza hotararii definitive de apel in termenul legal si ulterior am promovat si examenul de redobandire a permisul si mi s-a redus pedeapsa de la 90 la 60 de zile.
Intrebarea mea ar fi daca s-ar putea reduce pedeapsa de la 90 la 30 zile cum prevedea vechiul Cod Rutier dupa promovarea examenului 13/15 deoarece am fost prins circuland in localitate in 2021 cand era in vigoare vechiul Cod Rutier si daca da, ce se poate face?
Ionutz6891, utilizator
Nu aveti vreo cale legala pentru a modifica decizia politistului. Doar daca doriti despagubiri, va angajati avocat si-l dati in judecata pe functionarul public (politistul resectiv) la instantele de contencios administrativ.
[ link extern ]