Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua. Va prezint urmatoarea speta: un salariat ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua. Va prezint urmatoarea speta: un salariat care doreste ...

Buna ziua. Va prezint urmatoarea speta: un salariat care doreste sa iasa anticipat la pensie (este vorba de pensie speciala), drepturile de pensie cad sub incidenta legii actuale sau viitoare, cea care se va adopta in lunile care urmeaza? Concret: Varsta de pensionare din legea actuala este de 60 ani, fata de 65 cat se preconizeaza. Daca ma pensionez anticipat (imi lipsesc 5 luni!), in cadrul legii actuale, pensia la care am dreptul dupa 30 de ani de activitate o voi putea primi dupa cele 5 luni (cf. legii care e valabila inca, atunci cand ma pensionez) sau dupa 5 ani, cf. legii care umeaza sa fie adoptata?
va multumesc!
Pensionarea va avea loc in baza legii care este in vigoare la data indeplinirii conditiilor de pensionare.
Multumesc. Un An Nou fericit va doresc!