avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 285 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Cod caen activitate de curierat
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Cod caen activitate de curierat

Bună-ziua! Dețin PFA cu activitate principala caen 4941 transport rutier de marfă, și mi s-a propus o colaborare ca subcontractor cu o firma de curierat.
Întrebare:
Este necesara înscrierea codului caen 5320 activități poștale și curierat pt a putea furniza servicii prin contract acestei societăți de curierat, sau este posibilă, din punct dpdv legal, încheierea unui contract de inchiriere cu șofer?

Mulțumesc
Ultima modificare: Duminică, 1 Ianuarie 2023
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: adriandimitriu , utilizator 15:26, 3 Ianuarie 2023
S-ar putea ca sa aveti codul CAEN corect, sau nu. Depinde de conditiile colaborarii. Clarificati-le
Colaborarea s-ar caracteriza prin operația de încărcarea mărfii de transportat de la hub-ul societății de curierat și livrarea acesteia în baza listei ro awb a zilei în curs, la diferite destinații. Ar putea fi considerata prestare de servicii, considerând caen 4941?

Menționez ca dețin licenta transport marfa și certificarea competentei profesionale!



adriandimitriu a scris:

S-ar putea ca sa aveti codul CAEN corect, sau nu. Depinde de conditiile colaborarii. Clarificati-le

tot insuficient, si iată de ce: activitatea poștală/de curierat presupune inclusiv asigurarea secretului corespondentei si/ sau GDPR, ceea ce o activitate de transport marfa nu necesita.
Vorbim de serviciu curierat marfa și colete, ex. Pallex, dpd, gls, etc.
Fac referire la colaborare cu o astfel e societate și nu una legata de serviciu postal scrisori sau documente.



adriandimitriu a scris:

tot insuficient, si iată de ce: activitatea poștală/de curierat presupune inclusiv asigurarea secretului corespondentei si/ sau GDPR, ceea ce o activitate de transport marfa nu necesita.

in acest caz cred ca ar trebui sa fie îndeajuns

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Casa de expeditii antoaneta_panait antoaneta_panait Buna ziua.Vreau sa imi deschid o casa de expeditii iar pentru asta am vazut ca sunt necesare 3 lucruri care ma ingrijoreaza:1. licenta de la Arr, despre care ... (vezi toată discuția)
Codul caen 4941 de transport marfuri l5843n978 l5843n978 codul caen 4941 transport marfuri imi permite sa comercializez marfa pe care o transport ? (vezi toată discuția)
Plata în avans a unor servicii ce nu depind de pfa Raoul94 Raoul94 Bună Seara, În primul rând le mulțumesc tuturor celor care activează pe acest forum și care oferă informații de foarte mare ajutor, de multe ori am ... (vezi toată discuția)