Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Cod caen activitate de curierat
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Cod caen activitate de curierat

Bună-ziua! Dețin PFA cu activitate principala caen 4941 transport rutier de marfă, și mi s-a propus o colaborare ca subcontractor cu o firma de curierat.
Întrebare:
Este necesara înscrierea codului caen 5320 activități poștale și curierat pt a putea furniza servicii prin contract acestei societăți de curierat, sau este posibilă, din punct dpdv legal, încheierea unui contract de inchiriere cu șofer?

Mulțumesc
george-neagu, moderator
S-ar putea ca sa aveti codul CAEN corect, sau nu. Depinde de conditiile colaborarii. Clarificati-le
Colaborarea s-ar caracteriza prin operația de încărcarea mărfii de transportat de la hub-ul societății de curierat și livrarea acesteia în baza listei ro awb a zilei în curs, la diferite destinații. Ar putea fi considerata prestare de servicii, considerând caen 4941?

Menționez ca dețin licenta transport marfa și certificarea competentei profesionale!

adriandimitriu a scris:

S-ar putea ca sa aveti codul CAEN corect, sau nu. Depinde de conditiile colaborarii. Clarificati-le

tot insuficient, si iată de ce: activitatea poștală/de curierat presupune inclusiv asigurarea secretului corespondentei si/ sau GDPR, ceea ce o activitate de transport marfa nu necesita.
Vorbim de serviciu curierat marfa și colete, ex. Pallex, dpd, gls, etc.
Fac referire la colaborare cu o astfel e societate și nu una legata de serviciu postal scrisori sau documente.

adriandimitriu a scris:

tot insuficient, si iată de ce: activitatea poștală/de curierat presupune inclusiv asigurarea secretului corespondentei si/ sau GDPR, ceea ce o activitate de transport marfa nu necesita.

in acest caz cred ca ar trebui sa fie îndeajuns