avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 720 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... atribuţii jurisdicţionale
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

atribuţii jurisdicţionale

buna,
aceasta pagina a Curtii de Conturi:
[ link extern ]
mentioneaza

"În condiţiile legii, Curtea exercită şi atribuţii jurisdicţionale".

Ce inseamna "atribuţii jurisdicţionale"?
multumesc
Cel mai recent răspuns: Daffy , utilizator 00:00, 23 Ianuarie 2010
Curtea de Conturi nu mai are atributii jurisdictionale ... în urma revizuirii Constituţiei, atribuţiile jurisdicţionale din competenţa Curţii de Conturi sunt eliminate, litigiile respective fiind date spre soluţionare, până la constituirea instanţelor judecătoreşti specializate, instanţelor judecătoreşti ordinare.
multumesc.
inca doua intrebări pe tema aceasta:
- de ce trebuie sa fie constituite instantele judecatoresti specializate, ele nu exista deja?
- in ce au constat aceste atributii jurisdictionale ale curtii de conturi? functiona ca o instanta judecatoreasca?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Curtea de conturi cucuveaua cucuveaua cine este, ce atributii are si daca hotararile sale sunt echivalente cu ale unei instante (vezi toată discuția)
Retineri salariale nelegale in timpul sarcinii pirina pirina am primit o decizie prin care mi se impune sa returnez lunar suma de 620 lei. Fiind netemeinica si nelegala aceasta decizie am actionat in instanta dar am ... (vezi toată discuția)
Exceptia necompetentei materiale ContSters42601 ContSters42601 Am avut o plingere in contencios adsministrativ depusa la Tribunalul bucuresti .La primul termen instanta a dat urmatoarea solutie:,,Admite excepţia ... (vezi toată discuția)