Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... atribuţii jurisdicţionale
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

atribuţii jurisdicţionale

buna,
aceasta pagina a Curtii de Conturi:
[ link extern ]
mentioneaza

"În condiţiile legii, Curtea exercită şi atribuţii jurisdicţionale".

Ce inseamna "atribuţii jurisdicţionale"?
multumesc
Curtea de Conturi nu mai are atributii jurisdictionale ... în urma revizuirii Constituţiei, atribuţiile jurisdicţionale din competenţa Curţii de Conturi sunt eliminate, litigiile respective fiind date spre soluţionare, până la constituirea instanţelor judecătoreşti specializate, instanţelor judecătoreşti ordinare.
multumesc.
inca doua intrebări pe tema aceasta:
- de ce trebuie sa fie constituite instantele judecatoresti specializate, ele nu exista deja?
- in ce au constat aceste atributii jurisdictionale ale curtii de conturi? functiona ca o instanta judecatoreasca?