Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Dacă am pierdut procesul contestatie pentru ridicare ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Dacă am pierdut procesul contestatie pentru ridicare permis, ...

Dacă am pierdut procesul contestatie pentru ridicare permis, am predat permisul, am luat examenul dar contravenția este săvârșită pe vechea lege, reducerea e de la 90 la 30 zile având în vedere ca la momentul savarsirii contravenției era alta lege? Sau se aplica legea de la momentul rămânerii sentinței definitive?
In general politia aplica ce zice seful. Unii zic ca pe legea veche (putini), multi ca pe legea noua. De redus ei reduc in conformitate cu decizia sefului politiei respective. Se poate da in judecata functionarul respectiv, pe baza principiului neretroactivitatii legii (prevazut si de art. 15 din constitutie), la instantele de contencios administrativ. Pentru despagubiri. Angajati un avocat.