Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... CASS retinut din pensie. Cum se pot recupera sumele ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

CASS retinut din pensie. Cum se pot recupera sumele retinute ...

CASS retinut din pensie.
Cum se pot recupera sumele retinute din pensie pentru CASS? Este necesara actiune individuala in justitie?
Daca intrebati de retinerea ASS la pensii mai mari de 4.000 lei, declarata neconstitutionala de catre CC ca fiind aprobata prin OUG, atunci, sumele aferente pentru perioada de dupa 28 decembrie 2022 (data publicarii Deciziei CC nr. 650/ 15.12.2022 in MO), deci si ianuarie, vor fi returnate de CNPP prin talonul de pensie incepand cu luna februarie 2023. Vedeti aici comunicatul CNPP: [ link extern ]
Va multumesc pentru raspuns!
Din comunicatul CNPP am inteles ca sumele retinute in ianuarie 2023 vor fi restituite din oficiu, pentru ca au fost retinute din drepturile unei luni ulterioare datei publicarii Deciziei CC nr. 650/ 15.12.2022.
Intrebarea mea viza restituirea sumelor retinute in perioada ianuarie - decembrie 2022.
Mentionez ca nu am pensie speciala, dar este mai mare de 4.000 lei, pentru ca am contribuit din mai multe surse de venit - iar la CASS contribui si acum, din investitii, asa ca as dori sa recuperez ceea ce am platit si din pensie. Cã de beneficiat, de cate ori am avut nevoie pentru analize sau alte investigatii, am auzit doar "nu avem fonduri decât peste x luni"!
Decizia CC nu se aplica retroactiv, numai incepand cu data publicarii in MO (28.12.2022)