Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... buna seara am o nelamurire in dec 2022 am primit pe ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

buna seara am o nelamurire in dec 2022 am primit pe cuponul de ...

buna seara am o nelamurire in dec 2022 am primit pe cuponul de pensie 2270 lei din care era trecut impozitul de 27 lei si rest a ramas 2243 acum in ian 2023 dupa marirea cu12,5 la suta am pe cupon 2555 lei si cei 300 de lei aprobati de guvern si mi s-a oprit un impozit de 56 lei suma finala fiind de 2799 este corect acest calcul?
Da , este corect . Cred ca punctajul dvs. de pensie este 1,43127 . Acesta se inmulteste cu noua valoare a punctului de pensie - 1785 lei - rezultand pensia dvs. bruta de 2554,81 lei , rotunjit la 2555 lei . Din aceasta suma se scade impozitul de 10% din ceea ce depaseste 2000 lei - 56 lei , rezultand pensia dvs. neta de 2499 lei . Aceasta va fi pensia dvs. pe care o veti incasa in lunile viitoare . In ianuarie 2023 , Guvernul a acordat un ajutor de 300 lei care s-a adaugat la pensie , si a rezultat suma de 2799 lei . Nu pensiile s-au marit cu 12,5% , ci valoarea punctului de pensie .
CHKa, utilizator