Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Sunt fiica sorei unchiului meu decedat in 2019. Nu a ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Sunt fiica sorei unchiului meu decedat in 2019. Nu a avut copii ...

Sunt fiica sorei unchiului meu decedat in 2019. Nu a avut copii iar sotia lui a decedat in 2020. In aceasta situatie cine mosteneste bunurile dobandite de cuplul fara urmasi directi? Multumesc.
Trebuia să dezbateți succesiunea imediat după moartea unchiului, că era mai simplu și mai ieftin.
Soția supraviețuitoare la moștenit pe soțul decedat.

Acum trebuie dezbătute două succesiuni, după ambii soți, de către mostenitorii lor în parte.

Fiecare dintre soți este moștenit personal de către frați sau nepoții de la frați...., sau alte rude dacă n-au avut frați.

Depinde de foarte multe aspecte, de exemplu dacă bunurile rămașe mostenire au fost proprii unchiului, sau au fost bunuri comune dobândite pe timpul căsătoriei, sau poate au fost bunuri proprii ale mătușii.......
Dapix, utilizator
Mergeți lanun notar public cu actele,certificate de deces ,acte stare civila ,actele bunurilor ce compun masa succesorala și o sa primiți lămuriri...
si mama dvs e decedata ? ca ati omis sa precizati
Mama mea nu este decedata
Mama dvs moștenește împreună cu mostenitorii sotiei daca sunt. Ce rude o avea nevasta unchiului?