avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 661 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Bună ziua. Astăzi am observat ca am uitat sa ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Bună ziua. Astăzi am observat ca am uitat sa plătesc rovinieta ...

Bună ziua. Astăzi am observat ca am uitat sa plătesc rovinieta din Martie 2022... Nu mi a venit nici o amenda acasa
Am citit ca dacă nu primesc nimic după 4 luni se prescrie
Dacă nu am primit nimic acasă sa ma înștiințeze amenda e valabila? Ca din câte am citit trebuia sa fiu înștiințat. Mulțumesc
Ultima modificare: Duminică, 8 Ianuarie 2023
dany2605, utilizator
Cel mai recent răspuns: dany2605 , utilizator 19:31, 13 Ianuarie 2023
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu la ANAF ajung amenzile, ci la DITL, adică la primărie.
Aveți dreptate,dar persoana a postat același mesaj de cel puțin 4 ori.(în mod sigur e cineva care se distrează).


latka a scris:

Nu la ANAF ajung amenzile, ci la DITL, adică la primărie.

Nu se distrează nimeni dar pana la urma am găsit legea
Dacă în termen de 4 luni, din momentul în care un șofer a fost identificat că circulă fără rovinietă, nu a fost înștiințat, aceasta se prescrie.

Ultima modificare: Luni, 9 Ianuarie 2023
Manuela Rășină, administrator
Să punem și legea despre care vorbiți: Legea 60/2018.

„Aplicarea sancțiunii amenzii contravenționale se prescrie în termen de 4 luni de la data săvârșirii faptei”, prevede Legea nr. 60/2018, cu precizarea că este vorba de data încheierii procesului-verbal de contravenție. Cu alte cuvinte, dacă procesul-verbal nu este încheiat în maximum patru luni de la data la care șoferul a fost surprins conducând o mașină fără rovinietă, amenda nu mai poate fi aplicată.

www.avocatnet.ro/articol_440...
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
E o "mica" diferenta intre ce crede autorul acestui subiect, el vorbeste de instiintare in maxim 4 luni si ce spune legea .
OG 15/2002 actualizata vorbeste de 2 termene:
- unul pentru constatarea contraventiei, intocmirea PV si aplicarea sanctiunii si doar acesta e de maxim 4 luni, dupa aia fapta e prescrisa
- al doilea este cel de comunicare , care e de maxim 2 luni
Articolul 9
(8) Pentru lipsa rovinietei valabile, procesul-verbal de constatare a contravenției se comunică contravenientului în termen de cel mult 2 luni de la data aplicării sancțiunii contravenției. În intervalul de la data săvârșirii contravenției până la data comunicării procesului-verbal de constatare a contravenției nu se pot încheia alte procese-verbale de constatare a contravenției pentru lipsa rovinietei valabile pentru același vehicul.
(10) Aplicarea sancțiunii amenzii contravenționale se prescrie în termen de 4 luni de la data săvârșirii faptei.
[ link extern ]
Ultima modificare: Luni, 9 Ianuarie 2023
latka, moderator

Alte discuții în legătură

Buna ziua, in data de 26.11.2020, ora 10.21, sotul a fost depistat ... Virgil-Doru Virgil-Doru Buna ziua, In data de 26.11.2020, ora 10.21, sotul a fost depistat in trafic fara a detine rovinieta valabila. A primit plicul de la posta cu procesul ... (vezi toată discuția)
Rovinieta Daniela2005 Daniela2005 Am circulat fara rovinieta din iulie pana in octombrie. Pana acum nu am primit amenda. Ce trebuie sa fac? (vezi toată discuția)