Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... control medical la angajare
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

control medical la angajare

Buna ziua

Am un angajat care are contract de munca pana la data de 15.01. In data de 01.07.2022 a facut control medical medicina muncii cu valabilitate pana pe 23.03.2023. Daca Contractul lui inceteaza in 15.01. si i se face un nou contract cu aceleasi conditii/functie/acelasi angajator etc se mai face un nou control medical? sau poate vi valabila fisa din 01.07.2022 care este valabila pana la 23,03,2023. Multumesc
Pentru un alt contract individual de munca se face o noua examinare medicala in vederea emiterii fisei de aptitudine a lucratorului de catre medicl specialist de medicina muncii cu care firma are incheiat contract de prestari servicii medicale.
Chiar daca este acelasi angajator aceeasi functie aceleasi conditii etc? Angajata iese la pensie limita de varsta iar angajatorul doreste sa incheie cu aceasta inca un cim pe 3 luni in aceleasi conditii
Se face o noua examinare medicala iar in plus daca este vorba de un lucrator peste 60 de ani se va realiza o supraveghere speciala in conformitate cu prevederile art. 8 alin. (1^1) din HG nr. 355 din 11 aprilie 2007 ,
privind supravegherea sanatatii lucratorilor, actualizata.

Prin supraveghere speciala se intelege examenul medical profilactic efectuat de catre medicul de medicina muncii, in vederea stabilirii aptitudinii in munca pentru lucratorii care se incadreaza in urmatoarele categorii: persoane cu varste cuprinse intre 15 si 18 ani impliniti, persoane cu varsta de peste 60 de ani impliniti, femei gravide, persoane cu handicap, persoane dependente de droguri, de alcool, stangace, persoane cu vederea monoculara, persoane in evidenta cu boli cronice.
inspectorSSM, utilizator