Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună ziua! Numele meu este Daniela și am lucrat ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună ziua! Numele meu este Daniela și am lucrat într-un magazin ...

Bună ziua! Numele meu este Daniela și am lucrat într-un magazin de haine al companiei Inditex, aproximativ 3 ani, apoi am plecat la o companie concurenta, însă am rămas dezamăgită de acel loc de munca, asa ca am demisionat, intre timp am tot aplicat la diferite job-uri tot în cadrul fostei companii, dar fără niciun răspuns. Se pare ca în ciuda experientei pe care o acumulasem în inditex aceștia nu ma contacta-u deoarece actuala directoare de la magazinul în care am lucrat a avut ceva personal cu mine, în urma unei ședințe pe care am avut-o și unde i-am spus ceva ce aparent a deranjat-o atât de tare încât aceasta a recurs la metoda de a-mi lasă feedback negativ, însa unul mincinos, deoarece aceasta nu l-a lăsat strict din punct de vedere profesional ci s-a raportat la ceva personal. Astfel mie mi-au fost anulate toate șansele de a ma mai putea angaja vreodată în aceasta companie, deoarece politica acestora este una destul de stricta, o data ce ți se da un feedback negativ, aceștia nu te mai angajează și nici nu-ți oferă drept la replica.
Eu îmi doresc foarte mult sa ma pot reîntoarc într-unul dintre brandurile acestei companii, însă am întâmpinat aceasta problema și întrebarea mea este, dacă exista cumva vreun cadru legal prin care se poate rezolva aceasta situație?
Nu aveți cum sa obligați fostul angajator sa va reangajeze.
Acest angajator este unul foarte mare în primul rand, cum am scris și mai sus acesta deține încă 6 branduri de haine, eu am fost la unul dintre ele, treaba mea s-a încheiat acolo, însă voiam sa merg acum într-un alt brand. Managera de la fostul magazin însă, îmi "pune bete în roate", cu un feedback negativ nefondat. Ea profesional vorbind nu are pe ce anume sa-mi lase feedback negativ. Ca și concluzie eu încerc sa găsesc o soluție ca aceasta doamna sa dea socoteala pentru ce a făcut, pentru ca mi-a creeat și o reputație de angajat problema automat cu acest feedback și mi-a anulat și șansele de a ma mai angaja în alte branduri ale companiei.
Mulțumesc!
Stimate @Catalin9797 , stimata Daniela , ia cititi care e traducerea cuvantului “ feedback “ : parere . Deci , sefa de magazin asta a facut , si-a exprimat o parere , a ei , n-a impus-o nimanui . Problema dvs. nu este aceasta “ parere “ , ci valoarea pe care respectiva companie o da acesteia . Practic - politica de personal a firmei . Nu v-a cercetat disciplinar , nu v-a desfacut contractul de munca , n-a luat nici o masura impotriva dvs. , ati plecat singura , de buna voie . De altfel , intra in responsabilitatea unui sef de magazin sa informeze conducerea cand considera ca ceva nu e in regula , dar de decis - managmentul decide . Iar dvs. nu ati patit nimic , acel feedback n-a avut nici o urmare . Ca acum respectiva companie prefera sa nu mai fiti parte din ea , asta tine de strategia lor de recrutare a personalului , isi poate alege ce criterii considera . V-ati gandit ca - poate - mai degraba faptul ca ati plecat la concurenta e motivul ? Mai-toate companiile straine ( si nu numai ) pun mare pret pe loialitatea salariatilor , pe capacitatea lor de a “ trage “ pentru binele firmei , care considera ca merita sa faca asta pentru ca , daca firma merge bine , si lor le va merge bine .
si eu consider ca nu din cauza acelei pareri, nu va angajeaza, nu vor si aia e.

Catalin9797 a scris:

Acest angajator este unul foarte mare în primul rand, cum am scris și mai sus acesta deține încă 6 branduri de haine, eu am fost la unul dintre ele, treaba mea s-a încheiat acolo, însă voiam sa merg acum într-un alt brand. Managera de la fostul magazin însă, îmi "pune bete în roate", cu un feedback negativ nefondat. Ea profesional vorbind nu are pe ce anume sa-mi lase feedback negativ. Ca și concluzie eu încerc sa găsesc o soluție ca aceasta doamna sa dea socoteala pentru ce a făcut, pentru ca mi-a creeat și o reputație de angajat problema automat cu acest feedback și mi-a anulat și șansele de a ma mai angaja în alte branduri ale companiei.
Mulțumesc!

Cunosc destul de bine holding-ul Inditex si stiu despre ce angajator este vorba...daca spuneti ca v-a lezat demnitatea , exista calea actiunii in instanta.
Ati discutat la conducerea superioara ?