Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... statutul feroviarului Buna ziua, Drepturile banesti ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

statutul feroviarului Buna ziua, Drepturile banesti cuprinse ...

statutul feroviarului
Buna ziua,
Drepturile banesti cuprinse prin Legea 195/2020 privind statutul personalului feroviar se acorda obligatoriu sau in functie de buget?
Multumesc frumos!
art. 11 (1) Personalul feroviar are următoarele drepturi:
a) să primească un salariu lunar compus din salariul de bază, indemnizații, sporuri, premii, prime și alte adaosuri al căror cuantum se stabilește conform legii, contractului individual de muncă și/sau contractului colectiv de muncă;
b) să fie promovat în funcție, ca urmare a calităților, aptitudinilor, abilităților și competențelor dovedite și a studiilor absolvite în timpul desfășurării activității, în limita posturilor disponibile;
c) să beneficieze de drepturile stabilite potrivit legislației în vigoare, contractului individual de muncă și/sau contractului colectiv de muncă aplicabil, pentru încadrarea locurilor de muncă în condiții deosebite sau speciale de muncă;
d) să beneficieze de concediu de odihnă anual, de cel puțin 24 de zile lucrătoare, precum și de alte concedii, stabilite prin contractul colectiv de muncă;
e) să beneficieze în mod gratuit de asistență și servicii medicale și psihologice, în caz de boală sau de accidente, de proteze, de orteze sau de alte dispozitive medicale, precum și de medicamente, conform legii;
f) să primească indemnizații pentru incapacitate temporară de muncă determinată de boală sau de accident de muncă în conformitate cu legislația în vigoare;
g) să beneficieze de autorizație de călătorie gratuită pe calea ferată, atât în interes personal, cât și în interes de serviciu, în condițiile legii;
h) să beneficieze în mod gratuit de uniformă, echipament specific, materiale igienico-sanitare;
i) să beneficieze de măsurile necesare pentru asigurarea securității și protecția sănătății potrivit prevederilor legale privind securitatea și sănătatea în muncă;
j) să beneficieze, în cazul concedierilor colective, de o sumă compensatorie al cărui cuantum nu poate fi mai mic decât nivelul a de 5 ori câștigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului de stat, în condițiile stabilite prin contractul colectiv de muncă;
k) să primească locuință de intervenție, de serviciu, socială sau de protocol, după caz;
l) să beneficieze, o singură dată pe an, de decontarea de către angajator a unui procent de 50% din cheltuielile ocazionate de efectuarea concediului de odihnă. Suma decontată nu poate depăși nivelul a de 3 ori salariul minim brut pe țară garantat în plată și se stabilește prin contractul colectiv de muncă;
m) să primească indemnizații de instalare, în cazul modificării locului de muncă, de delegare, precum și decontarea cheltuielilor de cazare. Nivelul minim al indemnizației de delegare pentru personalul feroviar este de 2,5 ori cuantumul stabilit potrivit legii pentru personalul bugetar;
n) în cazul mutării în interesul serviciului în altă localitate, personalul feroviar va beneficia de decontarea cheltuielilor de transport pentru efectele gospodărești pentru fiecare membru de familie;
o) să beneficieze de tratament medical în străinătate pentru afecțiuni contractate în timpul exercitării profesiei, în situația în care acestea nu pot fi tratate în țară, în condițiile legii;
p) să beneficieze de ajutoare materiale la sărbătorile de Paște și Crăciun, de Ziua Feroviarilor, precum și în caz de deces al salariatului sau al unui membru de familie al acestuia, la nașterea copilului/adopția unui copil minor, la căsătorie. Cuantumul acestor ajutoare se stabilește prin contractul colectiv de muncă;
q) să beneficieze de vouchere de vacanță, tichete de masă, tichete cadou, tichete de creșă sau alte tipuri de tichete de valoare acordate potrivit legii;
r) să beneficieze de asigurare gratuită de viață, de sănătate, precum și pentru pagubele produse în cazul accidentelor și incidentelor de cale ferată sau de metrou;
s) să beneficieze de zile libere plătite cu ocazia unor evenimente familiale, stabilite prin contractul colectiv de muncă;
ș) să beneficieze, la cerere, în cazul implicării sale în producerea unor incidente sau accidente feroviare sau de metrou, pe tot parcursul cercetării disciplinare, de asistență, conform legii.
(2) În scopul evitării acumulării oboselii excesive și afectării siguranței feroviare, limitele maxime ale timpului de muncă și limitele minime ale timpului de odihnă pentru personalul feroviar din siguranța feroviară se stabilesc prin reglementări specifice emise de autoritatea de stat în domeniul transporturilor feroviare sau cu metroul, cu consultarea organizațiilor sindicale reprezentative și/sau a asociațiilor profesionale, angajatorii fiind obligați să ia toate măsurile pentru asigurarea respectării acestor limitări.
(3) În cazul în care contractul colectiv de muncă a expirat și nu a fost încheiat un nou contract colectiv de muncă, drepturile acordate personalului feroviar în baza acestuia se mențin până la încheierea unui nou contract colectiv de muncă.
(4) Membrii legitimați, precum și personalul angajat în cluburile și asociațiile cultural-sportive feroviare sau ale S.C. Metrorex - S.A. beneficiază anual de legitimație de călătorie gratuită pe calea ferată sau cu metroul, după caz.
(5) Prin derogare de la prevederile Codului fiscal, personalul feroviar beneficiar de autorizații și permise de călătorie gratuită pe calea ferată, atât în interes personal, cât și în interes de serviciu, este exceptat de la plata taxelor și impozitelor aferente acestora.
Articolul 12
Membrii familiei personalului feroviar beneficiază gratuit, în condițiile legii, de:
a) asistență medicală și medicamente în cadrul sistemului de asigurări de sănătate;
b) decontarea cheltuielilor de transport în situația mutării personalului feroviar în interes de serviciu în altă localitate;
c) legitimații de călătorie gratuite pe calea ferată.
Articolul 13
Copilul/Copiii personalului feroviar decedat în urma unui accident de muncă sau a unei boli profesionale, care urmează o formă de învățământ cu plată, organizată potrivit legii, beneficiază, la cerere, de suportarea, de către unitatea angajatoare, a taxei de școlarizare, până la finalizarea studiilor, dar nu mai târziu de împlinirea vârstei de 26 de ani.
Sunt legi speciale care acorda acele drepturi...pentru a beneficia de ele, bănuiesc ca trebuie sa indepliniti anumite conditii... dacă sunt îndeplinite, atunci aveți dreptul de a beneficia de ele.
Deci, sa inteleg ca, desi aceste drepturi sunt cuprinse intr-o lege, nu este suficient ca ele sa fie acordate. Ele trebuie sa se regaseasca in alte legi cum ar fi de exemplu legea tichetelor de masa. Iar aceasta lege nu il obliga pe angajator sa le acorde decat daca vrea si are bani in buget.
Ați inteles corect.
Dardaca nu se regasesc in alte legi se acorda, ca si legea feroviarului este o lege speciala?
Multumesc!