avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 697 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua am și eu o întrebare ,după un an și ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua am și eu o întrebare ,după un an și jumătate în ...

Buna ziua am și eu o întrebare ,după un an și jumătate în care salariul l-am primit pe card acum angajatorul Ami zice că a discutat cu contabilul și nu este normal să-mi bage salariul integral pe card ,decât 40 la sută din el este adevărat sau nu?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 21:11, 11 Ianuarie 2023
Solicitati sa va spuna conform carei legi este aceasta mentiune.Art. 166 din Codul muncii
alin (2) Plata salariului se poate efectua prin virament într-un cont bancar.
Astfel salariul poatefi platit ori pe card ori prin virament. Cele mentionate ,,40 la suta” nu vad unde sunt specificate mai exact.
Desi teoretic ar exista aceasta posibilitate , ceea ce spune angajatorul nu este sustinut de o baza legala.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Salariul pe card SDENYS23 SDENYS23 Buna seara. Am si eu o intrebare. Angatorul la care lucrez ma obliga sa imi deschid cont la banca ptr. a imi plati salariul. Sunt obligat sa imi deschid cont? ... (vezi toată discuția)
Salarul pe card panzarumitica panzarumitica La privat, este obligatoriu ca plata salariului sa se facă prin card bancar? Angajatorul meu îmi cere să deschid cont de card motivând că așa este ... (vezi toată discuția)
Plata salarii dana manea dana manea conform carei reglementari legale este obligatorie plata salariilor pe card? (vezi toată discuția)