Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua am și eu o întrebare ,după un an și ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua am și eu o întrebare ,după un an și jumătate în ...

Buna ziua am și eu o întrebare ,după un an și jumătate în care salariul l-am primit pe card acum angajatorul Ami zice că a discutat cu contabilul și nu este normal să-mi bage salariul integral pe card ,decât 40 la sută din el este adevărat sau nu?
Solicitati sa va spuna conform carei legi este aceasta mentiune.Art. 166 din Codul muncii
alin (2) Plata salariului se poate efectua prin virament într-un cont bancar.
Astfel salariul poatefi platit ori pe card ori prin virament. Cele mentionate ,,40 la suta” nu vad unde sunt specificate mai exact.
Desi teoretic ar exista aceasta posibilitate , ceea ce spune angajatorul nu este sustinut de o baza legala.