avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 723 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Bună seara! Am o problema de rezolvat legata de ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Bună seara! Am o problema de rezolvat legata de stabilirea domiciliului ...

Bună seara!
Am o problema de rezolvat legata de stabilirea domiciliului unui minor. Neștiind cum decurg lucrurile am apelat la un avocat în luna august 2022, stabilind sa demareze acțiunea la începutul lunii septembrie. Am tot așteptat, am discutat cu dansul, mi s-a spus ca lucrurile merg bine, ca tatăl copilului a fost citat de doua ori deoarece prima data a greșit adresa de domiciliu ... Intrând pe portalul Judecătoriei am observat ca dosarul meu este înregistrat abia la sfârșitul lunii noiembrie 2022 iar acum am primit o citație de la Judecătorie în care mi se spune ca trebuie sa achit taxa de timbru deoarece nu e plătită deși avocatul a primit o suma de bani și mi-a spus ca a plătit-o. Stau și ma gândesc, oare își bate joc de necunostiinta mea în domeniul juridic sau asa merg lucrurile?
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 12:12, 12 Ianuarie 2023
Ca sa va lămuriți trebuie sa mergeți la dosar.
Asa veți afla tot.

Nu rezulta nimic concludent ca sa puteți trage o concluzie.
Sunt instante și instante...

În ce oraș este cazul?
Ultima modificare: Miercuri, 11 Ianuarie 2023
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Bolintin Vale, județul Giurgiu
De regula, nu se ocupa avocatul de plata taxei de timbru, nu teebuia sa ii dati bani pt asta. Daca zice ca a platit, sa va arate chitanta.
Da, avocatul nu se ocupa de această taxa dar se poate ocupa dacă clientul se afla in imposibilitatea de a plăti și avocatul vrea.

La Bolintin-Vale mi-a părut OK de fiecare data chiar și atunci când am făcut ce nu au văzut în viata lor.

Insa, sunt și instante care îți cer tot felul de lucruri care se afla la dosar.
Am pățit și eu asa prin București la o instanță care discrimina bărbații și apărăm un tată.
Ma abțin sa comentez astfel de judecători...de rea- credință...

Totul era impecabil la dosar doar ca instanța a vrut sa mai tragă de timp pentru ca presam prea tare...

Deci, mergeti la dosar personal sau tocmit avocat special pentru asa ceva.

Eu am orașe unde niciun avocat nu merge sa ma substituie sau sa se atingă de dosar de teama sistemului local si de repercursiuni dar nu cred ca este cazul la dvs.

Judecatoria Bolintin-Vale îmi pare în regulă desi am ceva timp de când nu am mai trecut pe acolo.
Ultima modificare: Joi, 12 Ianuarie 2023
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Mulțumesc frumos pt răspuns!
Unde se plătește taxa de timbru?

Alte discuții în legătură

Plangere contraventionala claudiaaydogan claudiaaydogan Problema consta in urmatoarele : mi-a fost retinut permisul duminica pt depasire in zona de actiune a indicatorului depasire interzisa....de fapt, nu este ... (vezi toată discuția)
Obligatii restante la sanatate din venituri independente naemonica naemonica Buna ziua! Mama mea lucreaza in Italia din 2004 cu contract de munca, permis de sedere,taxe, impozite platite etc. In urma cu aprox. 3 ani a primit de la ANAF ... (vezi toată discuția)
Divort silviaandreea77 silviaandreea77 cum procedez daca vreau sa divortez ,precizez ca sotul nu este de acord (vezi toată discuția)