avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 668 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Acte necesare partajului succesoral voluntar
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Acte necesare partajului succesoral voluntar

Buna ziua,
Zilele acestea s-a pus problema efectuarii partajului succesoral, pentru impartirea bunurilor ramase mostenire de la parinti.
Fratele meu, a mers la notarul din localitate in vederea demararii acestei proceduri dar si ca sa se intereseze despre ce acte trebuie sa prezentam...

As vrea sa va intreb, legal, pe langa actele doveditoare ale mostenirii (certificat mostenitor, documentatia cadastrala, certificate fiscale, etc...), in ceea ce ne priveste pe noi doi, pe langa actele de identitate, mai trebuie sa prezentam vreun act?

Pe un alt site cu conotatii notariale, am gasit aceasta lista cu acte necesare partajului voluntar (nu stiu daca e completa):

1 - acte de identitate părţi
2 - certificat de moştenitor
3 - certificate fiscale pe numele fiecărui coproprietar - se obțin gratuit prin notariat
4 - documentaţia cadastrală
5 - extras de carte funciară pentru autentificare - se obţine prin notariat
6 - pentru apartamente - adeverinţa eliberată de asociaţia de proprietari
7 - la imobilele dobândite prin credit - acordul scris al băncii cu privire la încheierea partajului
8 - în cazul terenurilor - certificat de urbanism

De ce va intreb? Pentru ca acel notar (la care a fost fratele meu) a cerut si certificatul de casatorie al partilor!

Iar mie, nu mi se pare relevant un asemenea document intr-un astfel de caz... Daca toate celelelate acte sunt relevante, intreb: ce relevanta poate aduce certificatul de casatorie?
(Mi s-ar fi parut de "bun gust" sa ni se ceara certificatele de nastere... macar acolo scrie si ai cui fii suntem, dar certificatele de casatorie?...)

Deci, la lista de mai sus, trebuie adaugat si certificatul de casatorie al participantilor la partajul succesoral?

Va multumesc anticipat pentru raspunsul/raspunsurile dvs.!
Ultima modificare: Vineri, 13 Ianuarie 2023
roadx, utilizator
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 13:16, 16 Ianuarie 2023
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
inca mi se pare ca partajul succesoral dupa mostenire e o problema strict legata de mostenitori si priveste doar mostenitorii.


Da, bunurile dobandite prin mostenire sunt bunuri proprii.
Dvs ati dezbatut succesiunea, aveti un certificat de mostenitor, unde aveti stabilita exact o cota parte din masa succesorala.
Pe cota aceea, dvs sunteti proprietar exclusiv. Puteti sa o vindeti, sa o donati, sa o ipotecati sa faceti ce doriti cu ea, fara acordul celuilalt mostenitor. Deci implicit sa o aduceti la comunitatea legala si sa o transformati in bun comun cu sotia.
Si exact asta verifica notarul, daca ati incheiat vreo conventie matrimoniala prin care sa fi facut asta.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
La succesiunea dupa mama care a fost ultima ramasa in viata nu mi-a cerut nimic legat de nevasta, la fel ca la succesiunea dupa mama ei cind nu a cerut ceva legat de mine. Eu stiu ca atat timp cat sunt viu am in proprietate exclusiva bunurile mostenite, dar dupa moartea mea 1/4 vor reveni sotiei, ca asa e Codul Civil votat de alesii nostri.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
@ibn: Asa mi se pare normal! Fara alte persoane inafara mostenitorilor si fara alte acte (inafara celor de identificare) fara trimitere directa la obiectul partajului succesoral! Inca mi se pare partajul succesoral o problema stricta intre mostenitori, indiferent de starea lor civila! (oare ce acte in acest sens depun cei necasatoriti, sau divortati sau vaduvi? Nici nu indraznesc sa incerc sa ghicesc...)

Se vorbeste aici de cota ce-ti revine si daca nu cumva ai hotarat sa implici si sotul/sotia pe cota aia... Dar aia, e cel mult o cota, nimic concret!

Si chiar daca ar fi sa o fi implicat si pe sotie (desi, la varsta mea, am multe cunostinte care au participat la partaje succesorale terminale si pana acum, nu am auzit sa se fi cerut acel certificat), oare, in acel registru denumit pompos "Registrul Național Notarial de Evidenta a Regimurilor Matrimoniale (RNNERM)", ce s-ar fi trecut? Ca la data de ..., sotul a hotarat ca la partea lui din mostenirea la care partajul succesoral INCA NU s-a dezbatut (in cota de, sa zicem, 33.33%) sa fie trecuta si sotia, etc... etc...

Mie, mi se pare absurd! Nu stim ce ne revine (stim eventual doar niste cote mostenite (?) , fara ca acele cote sa fie atribuite explicit vreunui mostenitor) dar trebuie scris undeva ce facem cu ele sau ce s-a facut deja!

Dar, se pare ca nu inteleg eu pe deplin acest mecanism de utilizare pe ceea ce INCA NU ESTI proprietar cu puteri depline de decizie!
Buna gluma! Plus ca in opinia mea, pana la partaj, nu este definita in mod explicit nicio valoare si nicio proprietate care-ti revin tie ca mostenitor!

Oricum, multumesc inca o data tuturor participantilor la aceasta discutie!
Ultima modificare: Luni, 16 Ianuarie 2023
roadx, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util

ibn a scris:

La succesiunea dupa mama care a fost ultima ramasa in viata nu mi-a cerut nimic legat de nevasta, la fel ca la succesiunea dupa mama ei cind nu a cerut ceva legat de mine. Eu stiu ca atat timp cat sunt viu am in proprietate exclusiva bunurile mostenite, dar dupa moartea mea 1/4 vor reveni sotiei, ca asa e Codul Civil votat de alesii nostri.


Dezbaterea succesiunii a fost o procedura distincta, care a presupus transmiterea proprietatii unor bunuri, ca urmare a decesului mamei dvs, Deci a fost o transmisiune pentru cauza de moarte.
La partaj, vi se solicita certificatul de casatorie pentru ca este un act intre vii si impartiti niste bunuri pe care le aveti dvs si fratele, in baza certificatului de mostenitor.
Ultima modificare: Luni, 16 Ianuarie 2023
raluk0207, utilizator


roadx a scris:

@ibn: Asa mi se pare normal! Fara alte persoane inafara mostenitorilor si fara alte acte (inafara celor de identificare) fara trimitere directa la obiectul partajului succesoral! Inca mi se pare partajul succesoral o problema stricta intre mostenitori, indiferent de starea lor civila! (oare ce acte in acest sens depun cei necasatoriti, sau divortati sau vaduvi? Nici nu indraznesc sa incerc sa ghicesc...)

Se vorbeste aici de cota ce-ti revine si daca nu cumva ai hotarat sa implici si sotul/sotia pe cota aia... Dar aia, e cel mult o cota, nimic concret!

Si chiar daca ar fi sa o fi implicat si pe sotie (desi, la varsta mea, am multe cunostinte care au participat la partaje succesorale terminale si pana acum, nu am auzit sa se fi cerut acel certificat), oare, in acel registru denumit pompos "Registrul Național Notarial de Evidenta a Regimurilor Matrimoniale (RNNERM)", ce s-ar fi trecut? Ca la data de ..., sotul a hotarat ca la partea lui din mostenirea la care partajul succesoral INCA NU s-a dezbatut (in cota de, sa zicem, 33.33%) sa fie trecuta si sotia, etc... etc...

Mie, mi se pare absurd! Nu stim ce ne revine (stim eventual doar niste cote mostenite (?) , fara ca acele cote sa fie atribuite explicit vreunui mostenitor) dar trebuie scris undeva ce facem cu ele sau ce s-a facut deja!

Dar, se pare ca nu inteleg eu pe deplin acest mecanism de utilizare pe ceea ce INCA NU ESTI proprietar cu puteri depline de decizie!
Buna gluma! Plus ca in opinia mea, pana la partaj, nu este definita in mod explicit nicio valoare si nicio proprietate care-ti revin tie ca mostenitor!

Oricum, multumesc inca o data tuturor participantilor la aceasta discutie!


Asta e parerea dvs.
Cei necasatoriti nu prezinta nimic, cei vaduvi prezinta certificatul de deces al sotului/sotiei si in toate cazurile li se verifica si lor regimul matrimonial. De unde stim ca cel vaduv, inainte de a ramane vaduv nu a incheiat cu sotul/sotia o conventie matrimoniala de comunitate conventionala?

Se vorbeste aici de cota ce-ti revine si daca nu cumva ai hotarat sa implici si sotul/sotia pe cota aia... Dar aia, e cel mult o cota, nimic concret!


Da, o cota, care poate face obiectul unei conventii matrimoniale, in mod perfect legal.

la varsta mea, am multe cunostinte care au participat la partaje succesorale terminale si pana acum, nu am auzit sa se fi cerut acel certificat),

Asta a fost deoarece conventiile matrimoniale au fost reglementate din octombrie 2011, odata cu intrarea in vigoare a Noului Cod Civil. Cunostintelor dvs nu li s-a cerut acest certificat, intrucat, la momentul respectiv, nici nu exista ideea de a incheia o conventie matrimoniala, nefiind o institutie reglementata.
Ce s-ar fi trecut la RNNERM? Faptul ca la data de..dvs si sotia ati incheiat conventia matrimoniala autentificata sub nr..., la Biroul Notarial X, conventie pe care ar fi trebuit sa o prezentati acum, la partaj.
Nu e deloc absurd.
Art.366 Cod civil "Regimul comunităţii convenţionale se aplică atunci când, în condiţiile şi limitele prevăzute în prezenta secţiune, se derogă, prin convenţie matrimonială, de la dispoziţiile privind regimul comunităţii legale."
Art.367 Cod civil "În cazul în care se adoptă comunitatea convenţională, convenţia matrimonială se poate referi la unul sau mai multe dintre următoarele aspecte:
a) includerea în comunitate, în tot ori în parte, a bunurilor dobândite sau a datoriilor proprii născute înainte ori după încheierea căsătoriei, cu excepţia bunurilor prevăzute la art. 340 lit. b) şi c) (adica bunurile de uz personal si bunurile destinate exercitării profesiei unuia dintre soţi)

Asadar, cota dvs dobandita prin mostenire, a fost determinata exact, respectiv 1/2 si poate forma obiectul unei conventii matrimoniale.
Asa cum va puteti vinde cota, fara sa faceti partajul inainte, tot asa o puteti include in comunitatea legala.

Alte discuții în legătură

Conventia matrimoniala poate fi atacata ? relatie relatie un imobil dobandit prin mostenire (ca fiu unic), prin certificat de mostenitor, poate face obiectul regimului comunitatii conventionale, la momentul incheierii ... (vezi toată discuția)
Buna! eu si cu partenerul meu urmeaza sa ne casatorim anul acesta. ... Timea.Melinda Timea.Melinda Buna! Eu si cu partenerul meu urmeaza sa ne casatorim anul acesta. El vrea sa facem un contract prenuptial pentru ca are un apartament pe numele lui si in caz ... (vezi toată discuția)
1. cum se procedeaza daca vreau sa ma casatoresc si sa treaca ... AlinaMaria23 AlinaMaria23 1. Cum se procedeaza daca vreau sa ma casatoresc si sa treaca sotul o casa prin credit si pe numele meu? Trebuie sa mergem inainte la notar pt a incheia o ... (vezi toată discuția)