Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Acte necesare partajului succesoral voluntar
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Acte necesare partajului succesoral voluntar

Buna ziua,
Zilele acestea s-a pus problema efectuarii partajului succesoral, pentru impartirea bunurilor ramase mostenire de la parinti.
Fratele meu, a mers la notarul din localitate in vederea demararii acestei proceduri dar si ca sa se intereseze despre ce acte trebuie sa prezentam...

As vrea sa va intreb, legal, pe langa actele doveditoare ale mostenirii (certificat mostenitor, documentatia cadastrala, certificate fiscale, etc...), in ceea ce ne priveste pe noi doi, pe langa actele de identitate, mai trebuie sa prezentam vreun act?

Pe un alt site cu conotatii notariale, am gasit aceasta lista cu acte necesare partajului voluntar (nu stiu daca e completa):

1 - acte de identitate părţi
2 - certificat de moştenitor
3 - certificate fiscale pe numele fiecărui coproprietar - se obțin gratuit prin notariat
4 - documentaţia cadastrală
5 - extras de carte funciară pentru autentificare - se obţine prin notariat
6 - pentru apartamente - adeverinţa eliberată de asociaţia de proprietari
7 - la imobilele dobândite prin credit - acordul scris al băncii cu privire la încheierea partajului
8 - în cazul terenurilor - certificat de urbanism

De ce va intreb? Pentru ca acel notar (la care a fost fratele meu) a cerut si certificatul de casatorie al partilor!

Iar mie, nu mi se pare relevant un asemenea document intr-un astfel de caz... Daca toate celelelate acte sunt relevante, intreb: ce relevanta poate aduce certificatul de casatorie?
(Mi s-ar fi parut de "bun gust" sa ni se ceara certificatele de nastere... macar acolo scrie si ai cui fii suntem, dar certificatele de casatorie?...)

Deci, la lista de mai sus, trebuie adaugat si certificatul de casatorie al participantilor la partajul succesoral?

Va multumesc anticipat pentru raspunsul/raspunsurile dvs.!
roadx, utilizator
Multumesc de precizari! Dar totusi ciudat!

Asa cum va puteti vinde cota, fara sa faceti partajul inainte...

Sa zicem ca mostenirea cuprinde o casa in Satu Mare si o alta in Constanta, ambele de valori egale.
In urma viitorului partaj, mie imi va reveni una din ele. Decid sa-mi vand cota mea inainte de partaj.

Dvs., care sunteti interesat/a sa va cumparati o casa in Constanta, ce cumparati de la mine? O promisiune?

Si daca, in urma partajului efectiv, nu ma inteleg cu celalalt mostenitor si ii revine lui casa din Constanta, eu ce fac?
Va dau banii inapoi? Sau "vanzarea" nu a fost o vanzare ci mai degraba o "retinere" spre vanzare? Spuneati ca imi pot vinde cota... Pai, cand vinzi, primesti si niste bani...

Sau, va veti "alege" cu o casa in Satu Mare, intrucat eu v-am vandut cota mea, care nu putea preciza ce casa anume vand... Chiar nu vedeti ciudatenia?!

Aaaa... Poate vreti sa spuneti ca ambii mostenitori decid sa va vanda casa din Constanta iar apoi noi (mostenitorii) sa facem un act prin care banii imi revin mie iar eu sa dau renuntare la casa din Satu Mare... Poate doar asa... Altfel, e loterie.

Dar, unde-i lege nu-i tocmeala, asa ca am sa duc acel certificat. Vroiam doar sa inteleg de ce exista legi facute doar pentru cuie in talpa... Dar suntem europeni, nu?!
roadx, utilizator
Sa zicem ca mostenirea cuprinde o casa in Satu Mare si o alta in Constanta, ambele de valori egale.
In urma viitorului partaj, mie imi va reveni una din ele. Decid sa-mi vand cota mea inainte de partaj.

se vede treaba ca nu ati inteles. nu cumpara nimeni casa din constanta ca nu se pote sti ca va revine casa din constanta, ce vindeti dvs este partea dvs de mostenire!, 1/2 din avere. asta inseamna ca in locul dvs, la partaj, va sta comparatorul dvs.
nu puteti vinde casa din constanta ca nu aveti nici casa la constanta si nici la satu mare, vindeti ce aveti, o cota ideala... o jumatate din averea parintilor ca asta ati mostenit. Ca sa puteti vinde casa din constanta , ar trebui sa faceti partaj intai ca sa va revina acea casa, sau alta
gi-jane2, moderator
Multumesc de precizari!

Dar totusi, ceva ciudat este! Sa cumperi o cota de mostenire, fara sa sti explicit ce cumperi... Asta da!

asta inseamna ca in locul dvs, la partaj, va sta comparatorul dvs.

Nu ma indoiesc ca exista si astfel de asemenea "cumparatori", desi eu unul nu m-as lega la cap pentru o cota nedefinita!

In locul meu va sta "cumparatorul"... De asta, cred, sunt si atatea neintelegeri in asemenea partaje, caci cumparatorul vrea ceva din mostenire ce poate "vanzatorul" (celalalt mostenitor) nu si-ar fi dorit! Si de aici, proces!

Unde-i lege nu-i tocmeala, asa ca am sa duc acel certificat.
Vroiam doar sa inteleg de ce exista legi facute doar pentru cuie in talpa...

Partaje succesorale s-au facut dintotdeauna si se pare ca pana in 2011, nimeni nu a simtit nevoia sa mai existe si alti participanti la partajul mostenirii, inafara mostenitorilor.
Pana in 2011 se putea... Dupa, nu se mai poate... Noi legi, noi reguli, care costa timp si bani, doar pentru ca de la o vreme, suntem europeni. Inainte, nu!
Dar acum suntem europeni...

Inca o data, multumesc tuturor participantilor la discutie!
Am deviat de la subiect, cumva, de aceea am sa finalizez aceasta discutie (am sa o mai mentin cateva ore, dupa care, cu acceptul dvs., o voi finaliza)
roadx, utilizator
e ciudat doar pt dvs pt ca nu intelegeti si orice si oricum vi s-ar explica, nu se leaga pt dvs. :)
oricum, nici nu trebuie... mergeti si cu certificatul de casatorie ca nu atarna prea greu decat sa va perpeliti atata.
gi-jane2, moderator
Nu au nicio legatura europenii. Asa a fost de la Cuza incoace.
Daca sunt 3 coproprietari pe un imobil, si toti 3 decid sa vanda, de ce ar trebui sa faca partajul intai, pentru ca mai apoi sa vanda numai unul? Cand pot vinde direct toti 3?
E ca si cum ne scarpinam la urechea stanga cu mana dreapta.

In urma dezbaterii succesiunii, fiecare mostenitor este proprietar exclusiv pe cota sa.
Dvs nu puteti sa vindeti intregul imobil, insa puteti sa va vindeti cota indiviza mostenita, fara acordul celuilalt mostenitor.
Cel care va cumpara cota de la dvs, va ramane in indiviziune in locul dvs, cu fratele si pot dupa aceea sa faca ei partajul.
Oricat de absurd vi se pare, da, sunt cumparatori carora le convine sa cumpere o cota indiviza dintr-un imobil, 1/2 sau 1/8 sau 2/6 sau cat detine vanzatorul.
El nu cumpara un imobil determinat fizic, ci o cota indiviza. Tot un bun este.