Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ordonanta 16/2022 referitoare la deducerea din ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ordonanta 16/2022 referitoare la deducerea din impozit. Buna ...

Ordonanta 16/2022 referitoare la deducerea din impozit.
Buna ziua,
Am un ccopil de 12 ani, fapt pe care voi beneficia de deducerea de 100 lei din impozit. Mai am un copil de 21 ani in intretine , este studenta pot beneficia de deducere?
Multumesc!
Nu.
b) 100 de lei lunar pentru fiecare copil cu vârsta de până la 18 ani, dacă acesta este înscris într-o unitate de învățământ, părintelui care realizează venituri din salarii, indiferent de nivelul acestora.
Dar poate beneficial el/ea de o deducere de 15% daca este salariat si salariul nu depaseste un anumit cuantum
[ link extern ] /
(10) Deducerea personală suplimentară se acordă astfel:
a) 15% din salariul de bază minim brut pe ţară garantat în plată pentru persoanele
fizice cu vârsta de până la 26 de ani, care realizează venituri din salarii al căror nivel
este de până la nivelul prevăzut la alin. (3);
b) 100 de lei lunar pentru fiecare copil cu vârsta de până la 18 ani, dacă acesta este
înscris într-o unitate de învăţământ, părintelui care realizează venituri din salarii,
indiferent de nivelul acestora.
Prin părinte, în sensul alin. (10) lit. b), se înţelege: părintele firesc, potrivit
Legii nr. 287/2009 privind Codul civil, republicată, cu modificările ulterioare,
adoptatorul, persoana care are copilul/copiii în încredinţare în vederea adopţiei,
persoana care are în plasament copilul sau în tutelă, persoana desemnată conform art.
104 alin. (2) din Legea nr. 272/2004 privind protecţia şi promovarea drepturilor
copilului, republicată, cu modificările şi completările ulterioare.

Cam acestea sunt conditiile
elena-preda a scris:

Ordonanta 16/2022 referitoare la deducerea din impozit.
Am un ccopil de 12 ani, fapt pe care voi beneficia de deducerea de 100 lei din impozit.
Multumesc!

Nu din impozit e deducerea, e din baza impozabilă. Creșterea de venit nu va fi de 100 de lei pentru fiecare copil, cum am văzut că scriu, în mod greșit, o mulțime de site-uri.
Cu alte cuvinte, impozitul de 10% se va aplica la un venit salarial mai mic

Aveți detalii aici
www.avocatnet.ro/articol_618...
Manuela Rășină, administrator