Forum Discuţii juridice Executare silită Buna ziua! Sunt pensionara si incepand cu luna ...
Discuție deschisă în Executare silită

Buna ziua! Sunt pensionara si incepand cu luna decembrie 2022 ...

Buna ziua!
Sunt pensionara si incepand cu luna decembrie 2022 mi se retine 1/3 din pensie urmare solicitarii unui executor judecatoresc. De luna aceasta primesc pensia pe card si la 2 zile dupa ce a fost virata primesc instiintare de la banca (pe mail si sms) ca un executor a solicitat infiintarea unei popriri. Tot 1/3. Facand un calcul am constatat ca cele 2 retineri depasesc ½ din pensie.
Având in vedere cele de mai sus doresc sa stiu cui ar trebui sa ma adresez pentru ca retinerile sa nu mai depaseasca ½ din pensie? Bineinteles ca atat oficiul de pensii cat si executorul judecatoresc vor sustine ca au retinut corect, ceea ce e adevarat pentru ca nu au stiut unul de altul. Si, in acelasi timp, doresc sa stiu, in cazul in care ar mai aparea vreo retinere, cum ar trebui procedat ca acestea sa fie facute doar de oficiul de pensii.
Multumesc
Ați greșit că ați trecut plata pensiei în cont bancar, cât timp aveți popriri.
Dapix, utilizator