Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună seara,suntem 2 frati dacă este un contract de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună seara,suntem 2 frati dacă este un contract de vânzare ...

Bună seara,suntem 2 frati dacă este un contract de vânzare cumpărare cu clauza de întreținere pt un imobil la unul din noiși duci persoana pe care o ai în îngrijire la azilul de bătrâni,se poate ca cealaltă persoana sa spargă actul de proprietate?
Depinde ce scrie în contract.
Întreținerea se poate acorda și la azil, dacă persoana respectiva nu si-a rezervat dreptul de uzufruct viager asupra imobilului.
Daca ii platesti intretinerea la azil si alte cheltuieli necesare, se considera intretinere.
Daca isi plateste singur azilul, are toate motivele si dreptul de a "sparge" contractul.
Fratii nu sunt doar pentru a fi mosteniti ci si pentru ajutor.