avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 538 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Pot lua o persoană chiar dacă nu este ruda sa ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Pot lua o persoană chiar dacă nu este ruda sa plătesc din ...

Pot lua o persoană chiar dacă nu este ruda sa plătesc din salariu asigurare medicala?...practic sa fie asigurat pe salariul meu.
Exista baza legala?
Mulțumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:29, 14 Ianuarie 2023
sa fie coasigurat ziceti ?
Nu puteti
Insa puteti sa o ajutati sa isi plateasca asigurarea, acum se poate plati si in rate.
Nu puteti face asa ceva .. Coasigurati pot fi : sotia/sotul, parintii, fara venituri.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Deducere suplimentara persoane in intretinere vs coasigurati Loredana_84 Loredana_84 Buna ziua, Am o nelamurire referitoare la persoanele aflate in intretinerea unui salariat. In Codul Fiscal sunt mentionate persoanele care se pot afla in ... (vezi toată discuția)
Cum pot avea un card de sanatate? Somerafaravoie Somerafaravoie Buna ziua Am 56 de ani si nu mai lucrez din 2011 deci nu am mai cotizat la Casa de Asigurari de Sanatate dar am pe cartea de munca 30 de ani cotizati. Oare ... (vezi toată discuția)
Persoane in intretinere, coasigurati anymaryh anymaryh Buna ziua! Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema: un salariat are un copil, 23 ani , student, bursa 300 lei - angajatul nu poate beneficia de ... (vezi toată discuția)