avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 681 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale faliment
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

faliment

model cerere recuperare creante
Cel mai recent răspuns: lorenaambro , utilizator 11:50, 25 Ianuarie 2010
Catre cine ?

maran corina
nu exita un model predefinit.
Daca ar fi fost cred ca l-ati fi primit.....

In general trebuie sa arate ca o adresa :
1. antet ( cu tot ceea ce inseamna asta: denumire . J**reg.comert., CUI , adresa, tel de contact, numar intern ) ;
2. Catre...in atentia serviciului / doamnei / domnului ;
3. Text : Avand in vedere ........solicit ........( se pot solicita si compensari de creante )....reprezentand....../ anexez alaturat fotocopii dupa.........
4. Incheiere : in speranta ca solicitarea mea va fi rezolvata in mod favorabil ....
5. Mesajul de salut : cu stima / pentru o bunna colaborare / cu consideratie
6. Data , localitatea, nume prenume semnatar , semnatura.

ATENTIE : nu seamana cu SOMATIA ( vroiam sa spun ) !!!

maran corina
Ultima modificare: Vineri, 22 Ianuarie 2010
ContSters109653, utilizator
Cred ca te intereseaza un astfel de model:

Catre,
TRIBUNALUL _______ – SECTIA COMERCIALA

Referitor la dosarul de lichidare judiciare nr. ____/___/_____
Termen: _______



SC _______________ SRL, cu sediul in ________ , Str._______ nr. _____, sector/judet______, inregistrata la Oficiul Registrului Comertului sub nr.___________, avand Cod Fiscal nr. ______________ si cont bancar nr._______________ deschis la ____________________, legal reprezentata de ______________ – administrator referitor la dosar sus – rubricat, avand ca obiect insolventa SC_________ SRL in temeiul art. ___________ , din Legea nr.85/2006 cu modificarile ulterioare, formuleaza prezenta


CERERE DE CREANTA

Solicitam inregistrarea noastra la masa credala cu suma de ____________ lei, pe care ne-o datoreaza SC _________SRL, ca reprezentand:
 ___________ lei cu titlu de c/v marfa neachitata;

Asa cum rezulta din factura/facturile nr. _______,neachitata/ achitata partial, rest de plata ____________ lei, pe care o anexam/le anexam in copie.
De la data scadenta a facturii/facturilor, au trecut mai mult de _______ de zile si debitorul SC _______SRL pana in prezent, nu si-a indeplinit obligatia pe plata, ramanandu-ne dator cu suma de _________ lei.
In calitate de debitor se afla SC ________ SRL inregistrata la Oficiul Registrului Comertului sub nr. ____________, avand Cod Fiscal R824690, cu sediul in _________, str. ________, nr.________, jud. Vaslui.

Anexam la prezenta CERERE DE CREANTA urmatoarele documente in copie xerox:
- factura/facturile cu nr._____________/___________;
- nota de confirmare a debitului din _________;
- proces-verbal de conciliere , conform art. 720 ind.1 Cod. Pr. civ., din ________;
- sentinta civila nr. 24/13.01.2003 a judecat./trib_______, investita cu formula executorie;
- cerere de executare inregistrata la Biroul Executorului Judecatoresc__________;
- chitanta nr. _____________ reprezentand achitarea onorariului de executare silita;
- chitanta nr. _______________ reprezentand achitarea taxei de timbru judiciar pentru executarea silita;
- chitantele cu nr. ______________ si ________________ reprezentand achitarea taxei judiciare de timbru pentru legalizarea si investirea cu formula executorie a sentintei civile nr.___________ prountata de jud/trib________.


Depunem taxa judiciara de timbru in valoare de_________________ lei, conform chitantei nr. ___________________ din_____________2004 conform disp. Legii 146/1997, modificata prin O.G. 752/1999, aplicand timbru judiciar conform Legii 123/1997 de _____________ lei.
In baza art.240 alin. 2 din Codul de Procedura Civila, solicitam judecarea cauzei si in lipsa.


Administrator,


BAFTA!


Ultima modificare: Sâmbătă, 23 Ianuarie 2010
Mihail Cazacioc, Consilier juridic
multumesc frumos pentru raspuns cred ca este exact ceea ce imi trebuie.
succes

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cerere de inscriere a creantei in tabelul preliminar diaana diaana Buna ziua Am o mare rugaminte Unul dintre clientii nostri datornici a intrat in insolventa. Firma de insolventa ne-a trimis o notificare prin care ne putem ... (vezi toată discuția)
Cerere masa credala prin administrator special caprice caprice Buna ziua ma ajutati va rog cu un model de cerere de incriere prin administrator special la masa credala a unei societati comerciale? Multumesc (vezi toată discuția)
Insolventa Gheorgheni Alina G Gheorgheni Alina G As putea eu, ca societate comerciala sa declar insolventa o alta societate comerciala, care nu mi-a achitat un debit vechi de 1 an? Ce conditii trebuie sa ... (vezi toată discuția)