Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale faliment
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

faliment

model cerere recuperare creante
Catre cine ?

maran corina
nu exita un model predefinit.
Daca ar fi fost cred ca l-ati fi primit.....

In general trebuie sa arate ca o adresa :
1. antet ( cu tot ceea ce inseamna asta: denumire . J**reg.comert., CUI , adresa, tel de contact, numar intern ) ;
2. Catre...in atentia serviciului / doamnei / domnului ;
3. Text : Avand in vedere ........solicit ........( se pot solicita si compensari de creante )....reprezentand....../ anexez alaturat fotocopii dupa.........
4. Incheiere : in speranta ca solicitarea mea va fi rezolvata in mod favorabil ....
5. Mesajul de salut : cu stima / pentru o bunna colaborare / cu consideratie
6. Data , localitatea, nume prenume semnatar , semnatura.

ATENTIE : nu seamana cu SOMATIA ( vroiam sa spun ) !!!

maran corina
ContSters109653, utilizator
Cred ca te intereseaza un astfel de model:

Catre,
TRIBUNALUL _______ – SECTIA COMERCIALA

Referitor la dosarul de lichidare judiciare nr. ____/___/_____
Termen: _______

SC _______________ SRL, cu sediul in ________ , Str._______ nr. _____, sector/judet______, inregistrata la Oficiul Registrului Comertului sub nr.___________, avand Cod Fiscal nr. ______________ si cont bancar nr._______________ deschis la ____________________, legal reprezentata de ______________ – administrator referitor la dosar sus – rubricat, avand ca obiect insolventa SC_________ SRL in temeiul art. ___________ , din Legea nr.85/2006 cu modificarile ulterioare, formuleaza prezenta

CERERE DE CREANTA

Solicitam inregistrarea noastra la masa credala cu suma de ____________ lei, pe care ne-o datoreaza SC _________SRL, ca reprezentand:
 ___________ lei cu titlu de c/v marfa neachitata;

Asa cum rezulta din factura/facturile nr. _______,neachitata/ achitata partial, rest de plata ____________ lei, pe care o anexam/le anexam in copie.
De la data scadenta a facturii/facturilor, au trecut mai mult de _______ de zile si debitorul SC _______SRL pana in prezent, nu si-a indeplinit obligatia pe plata, ramanandu-ne dator cu suma de _________ lei.
In calitate de debitor se afla SC ________ SRL inregistrata la Oficiul Registrului Comertului sub nr. ____________, avand Cod Fiscal R824690, cu sediul in _________, str. ________, nr.________, jud. Vaslui.

Anexam la prezenta CERERE DE CREANTA urmatoarele documente in copie xerox:
- factura/facturile cu nr._____________/___________;
- nota de confirmare a debitului din _________;
- proces-verbal de conciliere , conform art. 720 ind.1 Cod. Pr. civ., din ________;
- sentinta civila nr. 24/13.01.2003 a judecat./trib_______, investita cu formula executorie;
- cerere de executare inregistrata la Biroul Executorului Judecatoresc__________;
- chitanta nr. _____________ reprezentand achitarea onorariului de executare silita;
- chitanta nr. _______________ reprezentand achitarea taxei de timbru judiciar pentru executarea silita;
- chitantele cu nr. ______________ si ________________ reprezentand achitarea taxei judiciare de timbru pentru legalizarea si investirea cu formula executorie a sentintei civile nr.___________ prountata de jud/trib________.

Depunem taxa judiciara de timbru in valoare de_________________ lei, conform chitantei nr. ___________________ din_____________2004 conform disp. Legii 146/1997, modificata prin O.G. 752/1999, aplicand timbru judiciar conform Legii 123/1997 de _____________ lei.
In baza art.240 alin. 2 din Codul de Procedura Civila, solicitam judecarea cauzei si in lipsa.

Administrator,

BAFTA!

Mihail Cazacioc, Consilier juridic
multumesc frumos pentru raspuns cred ca este exact ceea ce imi trebuie.
succes