Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua! Compania privată, obligă angajatii sa și ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua! Compania privată, obligă angajatii sa și programeze ...

Buna ziua!
Compania privată, obligă angajatii sa și programeze concediul de odihna, cum doresc ei, pe toată perioada anului acesta, numărul de zile , in total 15 la număr,din 21, in diferite perioade calendaristice. Doresc să știu acest lucru daca este normal sa se impună așa ceva. Daca cineva are zile rămase de anul precedent,nu se raportează,pt următorul an timp de 18 luni cum scrie de altfel în codul muncii,nu se plătesc, se pierd.
Bună ziua! cf art.148 din Codul Muncii ,efectuarea concediului de odihna se realizeaza in baza unei programari colective sau individuale stabilite de angajator cu consultarea sindicatului sau, dupa caz, a reprezentantilor salariatilor, pentru programarile colective, ori cu consultarea salariatului, pentru programarile individuale. Programarea se face pana la sfarsitul anului calendaristic pentru anul urmator, indiferent dacă este companie privată sau nu, Codul muncii nu face această diferență, însă doar pentru 10 zile, prevede același articol.
Iar art 146 din aceeași lege, susține faptul că: In cazul in care salariatul, din motive justificate, nu poate efectua, integral sau partial, concediul de odihna anual la care avea dreptul in anul calendaristic respectiv, cu acordul persoanei in cauza, angajatorul este obligat sa acorde concediul de odihna neefectuat intr-o perioada de 18 luni incepand cu anul urmator celui in care s-a nascut dreptul la concediul de odihna anual.
În același timp Codul Muncii susține obligația efectuării concediului de odihnă în natură în fiecare an.
Cine v-a spus ca se pierd zilele de CO?
De la serviciu

Cornel Vasile a scris:

Cine v-a spus ca se pierd zilele de CO?

Nu exista asa ceva...zilele de CO nu se pierd