Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua. Eu și soțul meu urmează sa ne punem ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua. Eu și soțul meu urmează sa ne punem casa lui moștenită ...

Bună ziua. Eu și soțul meu urmează sa ne punem casa lui moștenită pe numele amândurora. Întrebarea mea este dacă putem face prin donație sau prin contract de vânzare cumpărare? Am aceleași drepturi în ambele situații? Menționez ca momentan casa nu este pe numele lui, ci pe numele tatălui lui. Multumesc.
izagabriela, utilizator
Buna ziua, recomandabil vanzare-cumparare, donatia este revocabila intre soti.
Tatal lui a decedat? Multi vorbesc de mostenire ca apoi sa zica ca e in viata.
Daca e decedat si într-adevar vb mostenire, nici nu va vinde, nici nu va dineaza, va schimbati regimul matrimonial in cel ql cimunitatii convenționale si prin conventie includeti casa in comunitatea de bunuri.
Daca tatal e un viata , va poate dona amandurora, donatia e irevocabila. S epiate sa va încurce vreun frate al sotului.
Schimbarea regimului matrimonial functioneaza de la data schimbarii pt viitor. Daca bunul e deja in proprietatea sotului, schimbarea regimului matrimonial nu e o solutie.

gi-jane2 a scris:

Tatal lui a decedat? Multi vorbesc de mostenire ca apoi sa zica ca e in viata.
Daca e decedat si într-adevar vb mostenire, nici nu va vinde, nici nu va dineaza, va schimbati regimul matrimonial in cel ql cimunitatii convenționale si prin conventie includeti casa in comunitatea de bunuri.
Daca tatal e un viata , va poate dona amandurora, donatia e irevocabila. S epiate sa va încurce vreun frate al sotului.

Pai de ce nu ar fi? Tocmai, daca e deja a sotului, schima regimul matriminial actual si o poate include un comunitatea de bunuri.
Daca e pe numele tatalui sotului, ramane sa zica daca acesta e viu sau decedat.
gi-jane2, moderator
Tatăl soțului este în viata. Casa încă este pe numele lui. Eu am investit bani în renovarea casei și as vrea sa fiu sigura cum sa procedam cu punerea pe numele nostru, astfel încât sa am și eu aceleași drepturi. Scuze pentru confuzie.