avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 557 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua. Eu și soțul meu urmează sa ne punem ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua. Eu și soțul meu urmează sa ne punem casa lui moștenită ...

Bună ziua. Eu și soțul meu urmează sa ne punem casa lui moștenită pe numele amândurora. Întrebarea mea este dacă putem face prin donație sau prin contract de vânzare cumpărare? Am aceleași drepturi în ambele situații? Menționez ca momentan casa nu este pe numele lui, ci pe numele tatălui lui. Multumesc.
Ultima modificare: Miercuri, 18 Ianuarie 2023
izagabriela, utilizator
Buna ziua, recomandabil vanzare-cumparare, donatia este revocabila intre soti.
Tatal lui a decedat? Multi vorbesc de mostenire ca apoi sa zica ca e in viata.
Daca e decedat si într-adevar vb mostenire, nici nu va vinde, nici nu va dineaza, va schimbati regimul matrimonial in cel ql cimunitatii convenționale si prin conventie includeti casa in comunitatea de bunuri.
Daca tatal e un viata , va poate dona amandurora, donatia e irevocabila. S epiate sa va încurce vreun frate al sotului.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Schimbarea regimului matrimonial functioneaza de la data schimbarii pt viitor. Daca bunul e deja in proprietatea sotului, schimbarea regimului matrimonial nu e o solutie.

gi-jane2 a scris:

Tatal lui a decedat? Multi vorbesc de mostenire ca apoi sa zica ca e in viata.
Daca e decedat si într-adevar vb mostenire, nici nu va vinde, nici nu va dineaza, va schimbati regimul matrimonial in cel ql cimunitatii convenționale si prin conventie includeti casa in comunitatea de bunuri.
Daca tatal e un viata , va poate dona amandurora, donatia e irevocabila. S epiate sa va încurce vreun frate al sotului.


Pai de ce nu ar fi? Tocmai, daca e deja a sotului, schima regimul matriminial actual si o poate include un comunitatea de bunuri.
Daca e pe numele tatalui sotului, ramane sa zica daca acesta e viu sau decedat.
Ultima modificare: Miercuri, 18 Ianuarie 2023
gi-jane2, moderator
Tatăl soțului este în viata. Casa încă este pe numele lui. Eu am investit bani în renovarea casei și as vrea sa fiu sigura cum sa procedam cu punerea pe numele nostru, astfel încât sa am și eu aceleași drepturi. Scuze pentru confuzie.

Alte discuții în legătură

Socrul vrea să ne dea nouă casa pe care a moștenit-o de la părinți. cum ar trebui să facem contractul ca să nu se poată ,,strica''? Camelia natalia Camelia natalia Socrul vrea sa ne dea casa noua sa fie pe numele nostru.el este intabulat sungur pe casa.in momentul cand el ne da casa este nevoie si de semnatura ... (vezi toată discuția)
Un apartament donat de mama fiului se poate ulterior trece si pe numele sotiei? foxyvanila foxyvanila daca soacra a donat apartamentul fiului ei fara a trece in acte si nora se mai poate face ceva ca nora sa apara ulterior pe contract sau carte funciara astfel ... (vezi toată discuția)
Impartirea mostenirii cu sotul. am construit casa, casatorita fiind, pe terenul părinților ... Mariamea Mariamea Am construit casa, casatorita fiind, pe terenul părinților (pe baza unui acord notarial de la ei, ca putem, eu si soțul sa contruim casa pe terenul lor). ... (vezi toată discuția)