Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Buna ziua, Pentru aplicarea facilitatii de scutire a ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Buna ziua, Pentru aplicarea facilitatii de scutire a impozitului ...

Buna ziua,
Pentru aplicarea facilitatii de scutire a impozitului pentru venitul din IT stiam ca s-a scos plafonul de cifra de afaceri dar acesta inca apare in ORDIN nr. 21.813/6.421/2.246/4.433/2022..
Aveti ideea daca mai este aceasta conditie?
e) veniturile anuale prevăzute la lit. d) au o valoare de cel puțin echivalentul în lei a 10.000 euro (calculat la cursul de schimb valutar mediu lunar comunicat de Banca Națională a României, aferent fiecărei luni în care s-a înregistrat venitul) pentru fiecare angajat care beneficiază de scutirea de la plata impozitului pe venit.
Exista inca aceasta conditie...nu a fost modificata.
Aveti idee daca:cifra de afaceri obtinuta in anul 2022 imi permite sa acord aceasta scutire doar pentru 7 angajati din 10, se poate doar pentru cei 7? in functie de ce anume aleg acesti angajati ? (vechime, salariu etc.) ?
Ce se intampla daca, pe parcusul anului vine un volum mare de angajati in domeniul IT iar cifra de afaceri din 2022 nu imi permite sa le acord aceasta scutire ?