Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Manager Proiect Informatic - Impozit de venit in IT ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Manager Proiect Informatic - Impozit de venit in IT (nescutit)

Buna! As avea o intrebare legata de taxele mele. Cand am fost angajat, in contract mi-a fost oferit codul COR 251206, Manager Proiect Informatic.

Intrebarea mea este de ce nu sunt scutit de Impozitul pe venit, din moment ce legal sunt incadrat la codul respectiv, pe langa asta sunt si absolvent al unei facultati de prestigiu in IT.

Legal vorbind, ar trebuii sa fiu scutit. Se poate face o reglementare in plata mea?

De ce aceasta functie + cod ar fi incadrate la scutirea impozitului pe venit si sa nu o ofere? Ei imi spun ca trebuie sa scrii cod/ faci dezvoltare. Insa pe o asemea pozitie niciodata nu o sa sa intample sa scrii cod, te ocupi de infrastructura, de planificare, implementare, elaborare la proiecte IT.

A mai patit cineva ceva asemanator?

Multumesc!
Din lege : Angajații operatorilor economici care își desfășoară activitatea pe teritoriul României în conformitate cu legislația în vigoare, al căror obiect de activitate include crearea de programe pentru calculator (cod CAEN 5821, 5829, 6201, 6202, 6209), beneficiază de scutirea de la plata impozitului pe veniturile din salarii și asimilate salariilor, prevăzută la art. 60 pct. 2 din Legea nr. 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificările și completările ulterioare, dacă sunt îndeplinite cumulativ următoarele condiții: ...

Buna,

Asta am inteles. Insa nu are nici un pic de logica treaba asta. Un Manager pe proiecte informatice nu o sa indeplineasca niciodata activitatea de a creea cod etc… nu e nici macar in fisa postului.

Asta nu inteleg, daca in fisa postului nu e, atunci de ce mai e inclus codul pentru jobul asta la scutirea pe venit…

Multumesc,

Cristian

Cornel Vasile a scris:

Din lege : Angajații operatorilor economici care își desfășoară activitatea pe teritoriul României în conformitate cu legislația în vigoare, al căror obiect de activitate include crearea de programe pentru calculator (cod CAEN 5821, 5829, 6201, 6202, 6209), beneficiază de scutirea de la plata impozitului pe veniturile din salarii și asimilate salariilor, prevăzută la art. 60 pct. 2 din Legea nr. 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificările și completările ulterioare, dacă sunt îndeplinite cumulativ următoarele condiții: ...

Activitatea de creare de programe pentru calculator, în sensul prevederilor Legii nr. 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificările și completările ulterioare, reprezintă prestarea efectivă a uneia dintre activitățile de creare de programe pentru calculator corespunzătoare ocupațiilor specifice menționate în anexa la Ordinul nr. 21.813/6.421/2.246/4.433/2022, după caz, corespunzătoare fișei postului completate conform prevederilor legale ..

Manager proiect informatic : Activități de coordonare a sistemelor de dezvoltare specifice aplicațiilor informatice majore, inclusiv coordonarea personalului și urmărirea cerințelor proiectelor (informații/date necesare, programare, analiză). Managerii de proiect dezvoltă, planifică, analizează, estimează și stabilesc prioritățile aferente componentelor ce urmează să fie realizate, precum și fazele și termenele de execuție a proiectelor .. asta trebuie sa aveti in fisa postului.