Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Buna ziua , am făcut o dezmembrare la un imobil , ...
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Buna ziua , am făcut o dezmembrare la un imobil , lucrarea de ...

Buna ziua , am făcut o dezmembrare la un imobil , lucrarea de dezmembrare a fost admisă de către cadastru ducă care s a făcut actul de apartamentare la notariat iar acuma cei de la cartea funciară resping cererea și i mi cer un acord de apartamentare de la primăria sectorului 3 .
Am depus toată documentația la primărie și mi au răspuns ca nu este de competenta lor și sa m-a adresez OCPI.
Răspunsul l am depus la dosar la ocpi și am primit iarăși respingere .
Ce este de făcut?
Va mulțumesc !
~ Conținut șters la cerere ~
Este vorba de apartamentarea a unui case? Sau subapartamentarea unui apartament? Sau dezmembrarea in 2 a unui teren fara constructii.

Daca discutam de apartamentarea unei case de locuit atunci conform Deciziei ANCPI nr. 33718/10.12.2018 pentru avizarea lucrarii de apartamentare este necesar unul din 3 acte:
1. Hotararea judecatoreasca prin care dispune apartamentarea
2. Autorizatie de construire sau
3. Certificatul de atestare conform anexa 1.52 eliberat de primarie

Daca discutam de subapartamentarea unui spatiu de locuit care este deja `apartament`, atunci actul necesar este:
1. Adeverenta eliberata de primarie prin care acesta isi da acordul pentru a subapartamenta apartamentul fara autorizatie de construire.

Deci din pacate OCPI v-a dat respingere pe motive intemeiate.

Pentru o copie dupa acesta decizie ma puteti contacta in privat cu o adresa de email.

Vladislav20 a scris:

Este vorba de apartamentarea a unui case? Sau subapartamentarea unui apartament? Sau dezmembrarea in 2 a unui teren fara constructii.

Daca discutam de apartamentarea unei case de locuit atunci conform Deciziei ANCPI nr. 33718/10.12.2018 pentru avizarea lucrarii de apartamentare este necesar unul din 3 acte:
1. Hotararea judecatoreasca prin care dispune apartamentarea
2. Autorizatie de construire sau
3. Certificatul de atestare conform anexa 1.52 eliberat de primarie

Daca discutam de subapartamentarea unui spatiu de locuit care este deja `apartament`, atunci actul necesar este:
1. Adeverenta eliberata de primarie prin care acesta isi da acordul pentru a subapartamenta apartamentul fara autorizatie de construire.

Deci din pacate OCPI v-a dat respingere pe motive intemeiate.

Pentru o copie dupa acesta decizie ma puteti contacta in privat cu o adresa de email.

Buna ziua , mulțumesc pentru răspuns !
Este vorba despre apartamentarea unei case cu 4 apartamente cu autorizație de construire din anul 2000 .
I mi respinge actul de apartamentare deoarece in autorizația de construire subsolul este trecut ca o singura unitate numita Garaj și in lucrarea de dezmembrare a clădirii am dezmembrat 4 locuri de parcare deși pe planul subsolului vizat spre neschimbare sunt delimitate cele 4 locuri de parcare .
Va mulțumesc !
Acum sa vedeti exact de ce v-a respins lucrarea. Daca v-a respins lucrarea OCPI din cauza lipsei actului de la primarie cum a-ti scris in primul post atunci aveti nevoie de actul ce v-am mentionat-o mai sus: ``3. Certificatul de atestare conform anexa 1.52 eliberat de primarie``.

Sau daca motivul respingerii este faptul ca in CF aveti ``1 spatiu garaj`` dar de fapt pe planul de autorizatie aveti ``4 garaje`` atunci eu in locul topografului angajat de dumneavoastra as face mai intai o lucrare de actualizare de date folosind autorizatia veche cu certificat de atestare anexa 1.52 si sa actualizez cartea funciara sa imi apara 4 garaje la subsol. Iar dupa aceea as depune din nou lucrarea de apartamentare cu o adeverinta de la primarie astfel: ``1. Adeverenta eliberata de primarie prin care acesta isi da acordul pentru a apartamentare si precizeaza ca nu este nevoie de autorizatie de construire pentru aceasta apartamentare``
Vladislav20, utilizator