avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 177 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bunicul soției mele a făcut act de întreținere ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bunicul soției mele a făcut act de întreținere unei familii.A ...

Bunicul soției mele a făcut act de întreținere unei familii.A avut o nevastă care a murit și a trăi în concubinaj cu altă doamnă.A avut un fiu care a fost căsătorit și a avut o fata ( soția mea).Fiu și nora au decedat precum și doamna cu care a conlocuit a murit.Nepoata trăiește .După decesul lui soția mea are drept la masa sucesorala?
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 07:30, 20 Ianuarie 2023
Bunicul soției mele a făcut act de întreținere unei familii


Bunicul mai avea și alte bunuri?
Ca dacă a transmis tot, prin contractul de întreținere, nu mai e nimic de moștenit.

Fiul cu cine e făcut? Cu prima soție sau cu concubina?
Ultima modificare: Joi, 19 Ianuarie 2023
raluk0207, utilizator
Are. În calitate de nepoată de fiu (dacă fiul era al bunicului, indiferent cu cine l-a făcut) ea are drept la moștenirea bunicului.
Dar din moștenirea bunicului (masă succesorală, rămasă de pe urmă lui) nu mai fac parte bunurile pe care bunicul ei le-a înstrăinat pe vremea când trăia. (cum este bunul obiect al contractului de întreținere).
Ultima modificare: Joi, 19 Ianuarie 2023
romascanu, moderator
Soția mea este cu prima soție nu cu concubina și nu a fost dezbătută masa succesorală


Ultima modificare: Joi, 19 Ianuarie 2023
gi-jane2, moderator
Ce sa se dezbata daca omul e viu?
Dupa decesul lui, daca mai e ceva de mostenit, mosteneste nepoata, sotia dvs.
Am vrut să evidentiez faptul că după moartea soției nu au dezbătut nimic și nici după moartea fiului și a soției acestuia.

gi-jane2 a scris:

Ce sa se dezbata daca omul e viu?
Dupa decesul lui, daca mai e ceva de mostenit, mosteneste nepoata, sotia dvs.

Alte discuții în legătură

Mostenire Adriana01 Adriana01 Va salut in primul rand si va multumesc anticipat in al doilea rand. Am o intrebare legata de mostenirea unei case.Bunicul care a decedat a lasat in urma ... (vezi toată discuția)
Cum deschid succesiunea in instanta marfan marfan buna ziua, am un bunic pentru care nu s-a deschis inca succesiunea. toate bunurile lui sunt insa trecute pe numele sotiei lui (bunica) si chiar, dintr-o ... (vezi toată discuția)
Mostenire elenasuch elenasuch buna seara vreau sa ma ajute cineva sa pot rezolva o problema legataa de mostenire socrii mei au trei copii unul dintre ei e decedat ( decedatul are si el ... (vezi toată discuția)