Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cum deschid succesiunea in instanta
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cum deschid succesiunea in instanta

buna ziua,

am un bunic pentru care nu s-a deschis inca succesiunea.
toate bunurile lui sunt insa trecute pe numele sotiei lui (bunica) si chiar, dintr-o eroare, pe numele celui de-al doilea sot al ei.

s-a facut succesiunea pentru bunica, s-au stabilit partile, in care au intrat in mod egal toti copiii bunicii (inclusiv cei din a doua casatorie)

intrebare: pot deschide succesiunea pentru acel bunic amintit la inceput, in conditiile in care masa succesorala - proprietati trecute pe numele lui - nu exista? Invocand ca proprietatile lui se afla in masa succesorala a bunicii?
Pentru ca exista acte care ar dovedi asta.

multumesc
cine a murit primul, bunica sau bunicul? daca e bunicul, nu va mai trebuie asta, intrucat bunica, alaturi de alti mostenitori, l-a mostenit pe bunicul. Daca e invers, atunci se discuta despre masa succesorala dupa bunica, si sucesiunea dupa bunicul nu mai are obiect.
Eventual explicati mai detaliat de ce va intereseaza dezbaterea succesiunii dupa bunicul?
bunicul a murit primul.

de ce ma intereseaza: pt ca bunica a avut si alti copii din a doua casatorie si ei n-ar avea drept la mostenirea din partea bunicului, nu?

bunicul a avut un copill, pe tata, el ar avea dreptul doar. Si 1/4, bunica.
Daca tata nu poate dovedi ca a acceptat mostenirea dupa tatal lui, in termenul legal, de 6 luni si bunica a fost considerata ca a acceptat tacit intreaga mostenire ( ati spus ca dupa moartea ei s-au intocmit actele succesorale, bunurile fiind considerate ca fiind toate ale ei), nu vad ce se mai poate face.
Insa, cel mai bine e sa cautati un avocat si sa va prezentati cu toate actele pe care le detineti; el va va spune daca aveti sanse sa promovati o actiune pe aceasta tema.
e mai complicat.

bunicul a murit in 44.

bunica a murit in 2005 (sotie supravietuitoare, de!)

cu al doilea sot a facut 3 copii. cu primul, unul - tata.

cand a murit bunicul, tata era nascut, deci el era mostenitorul.

Degeaba tatăl dv. era fiul bunicului dv. decedat, dacă nu a acceptat succesiunea expres sau tacit în termenul de opţiune succesorală de 6 luni de la data decesului bunicului, caz în care chiar dacă succesiunea s-a deszbătut ulterior, după expirarea termenului de opţiune succesorală, tatăl dv. a fost înlăturat de la masa succesorală prin efectul prescripţiei dreptului de opţiune succesorală, considerându-se astfel că tatăl dv. nu a avut niciodată calitatea de succesor.
În opinia mea, nu mai este nimic de făcut cu atât mai mult cu cât, bunicul a decedat în 1944, de atunci şi până acum nu s-a făcut nici un demers de către tatăl dv., mai mult, cu ocazia dezbaterii succesiunii după bunicul, tatăl trebuia să-şi exprime punctul de vedere la notar. Dacă nu s-a prezentat să accepte succesiunea după tatăl său, se consideră că a renunţat tacit la succesiune sau putea, la fel de bine, să renunţe în mod expres la moştenirea tatălui său în favoarea mamei, bunica dv. Acum şi bunica este decedată de 3 ani, şi s-a dezbătut şi moştenirea lăsată de aceasta.
Pasivitatea este sancţionată de lege! ;)