Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună seara! Mă poate ajuta cineva cu o speță, vă ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună seara! Mă poate ajuta cineva cu o speță, vă rog? Ce ...

Bună seara! Mă poate ajuta cineva cu o speță, vă rog? Ce presupune o declarație la notar de renunțare la moștenire în favoarea fratelui contra unei sume de bani.
Super tare d-le pop! v-am aplaudat de dimineata ca nu mi-a trecut prin cap ca oamenii astia s-au prezentat la notar sa renunte la o mostenire cand n-a murit nimeni :))))

nu cred ca un notar v-a zis asa ceva, renuntarea la o succesiune nedeschisa e nula absolut.
mai bine ziceti de ce v-ati dus si ce ati zis notarului

Art. 956. - J
Dacă prin lege nu se prevede altfel, sunt lovite de nulitate absolută actele juridice având ca obiect drepturi eventuale asupra unei moşteniri nedeschise încă, precum actele prin care se acceptă moştenirea sau se renunţă la aceasta, înainte de deschiderea ei, ori actele prin care se înstrăinează sau se promite înstrăinarea unor drepturi care s-ar putea dobândi la deschiderea moştenirii.
gi-jane2, moderator
pt ce va doriti, exista varianta ca parintii sa doneze casa fratelui si banii pe care vi- iar da fratele, sa le dea parintilor si acesti sa va doneze cu acte dvs.
practic parintii sa doneze fratelui casa si dvs suma d ebani, astfel nuj se incalca rezerva siuccesorala si daca ati vrea, nu ati avea de ce sa atacati donatia dupa ce mor ei.
Mulțumesc, are sens ce spuneți. Probabil așa se va și întâmpla. Personal nu am discutat cu un notar, a fost tatăl meu, căruia i s-a spus să dau o declarație cum că primesc suma de bani de la frate.
Dorința părinților și a fratelui meu este că el să rămână cu casa iar eu sa renunț la aceasta din urmă primind o sumă de bani.

gi-jane2 a scris:

pt ce va doriti, exista varianta ca parintii sa doneze casa fratelui si banii pe care vi- iar da fratele, sa le dea parintilor si acesti sa va doneze cu acte dvs.
practic parintii sa doneze fratelui casa si dvs suma d ebani, astfel nuj se incalca rezerva siuccesorala si daca ati vrea, nu ati avea de ce sa atacati donatia dupa ce mor ei.

In locul dvoastra as lua banii de la frate si/sau de la parinti, cat de multi! Ciudat e ca fiind vorba de zeci de mii de euro n-ati consultat un avocat sa vi se explice in detaliu ce se poate face, legal sau mai putin legal....